Контејнерите преполни низ цел град (ФОТО) – Слободен печат
ВестиСкопје

Контејнерите преполни низ цел град (ФОТО)

Прикажаните фотографии покажуваат дека ЈП Комунална хигиена на Град Скопје не си ја вршат работата. Граѓаните се жалат на преполни контејнери на повеќе локации во градот кои очигледно не се празнат редовно.

Фото: Слободен печат/Драган Митрески

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. Почитувани, во име на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, би сакала да реагирам на написот „Контејнерите преполни низ цел град“. Како Претпријатие секогаш укажуваме на важноста од почитувањето на термините за одлагање на отпадот од страна на граѓаните, со што би се избегнале ваквите слики и ситуации. На контејнерите има налепници со наведени термини што се совпаѓаат со поминувањето на нашите возила за собирање и транспорт на отпадот. Доколку овие термини се почитуваат и отпадот се исфрла во рамките на наведените два часа, во најголемиот дел од денот контејнерите ќе бидат празни и околината чиста. Кога станува збор за одлагањето кабаст и градежен отпад, како што е прикажано на фотографиите, ни останува уште еднаш да ги потсетиме граѓаните дека тоа претставува кршење на Законот за јавна чистота на РСМ. Градежниот отпад треба да се транспортира на депонија, додека за кабастиот нудиме решение бесплатно да се одложи во Центрите за селекција во Карпош и во Вардариште.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close