Конте опоменат од челниците на Интер

По поразот на Интер од 3:2 на гостувањето кај Борусија Дортмунд, Антонио Конте имаше свое шоу на прес конференцијата во кое ги обвини челниците на екипата дека не го одработија добро преодниот рок, и дека Интер нема доволен број на квалитетни фудбалери.

Веднаш по враќањето од Германија, е одржан состанок во тренинг ценатрот „Апијано Џентиле“ на кој присуствувале директорот Бепе Марота и Конте на кој биле разрешени сите дилеми и според информациите тренерот бил уште еднаш опоменат да биде гласен во нападите кон раководството и да биде трпелив.

Со посредство на сопственикот Жанг, на тренерот му е ветено дека клубот во зимскиот преоден рок ќе се засили, но и дека освен тонот мора да ги смали и амбициите.

Прочитајте и...  Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

– Скудетото не ни е цел оваа сезона, туку да растеме како екипа за да можеме да растеме и за брзо време да бидеме способни да се натпреваруваме со екипите кои во моментов се подобри од нас – изјави неодамна Марота.

Меѓутоа Антонио Конте е амбициозен, верува дека и оваа сезона може да се бори со Јувентус за титулата во Серија А, дури и да го освои скудетото, и затоа бара засилувања. Тренерот е бесен на управата бидејќи во летниот преоден рок не успеа да го ангажира Александар Коларов кој ќе му ги решеше проблемите во одбраната бидејќи може да игра на сите позиции во последниот ред пред голманот Хандановиќ.

Прочитајте и...  Денеска еден гигант помалку во ЛШ, Баерн Минхен или Барселона!

Интересно е што италијанските медиуми утрово објавија интересна статистика поврзана со победата на Борусија која успеа да се врати од негатива од 0:2 и да победи против Интер. Стартерите на германскиот тим имаат одигра 1000 минути повеќе од тие на Интер.

Прочитај повеќе

Вардар и Еурофарм Пелистер убедливи пред финалната битка за трофејот!

Слободен печат

„Ауфидерзен“ Барса: Гол-машината Баерн броеше до ОСУМ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Покетино, Куман и Чави меѓу кандидатите за тренер на Барса!

Слободен печат

У19: Се крои националниот состав пред настапот на ЕП 2022

Слободен печат

Непосредно пред дуелот со Баерн: Умтити позитивен на коронавирус!

Слободен печат

Јан Вертонген ја освежи одбраната на Бенфика (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Металург преку Струга си обезбеди место во „малото“ финале!

Слободен печат

Танушев му донесе бод на Пелистер против Силекс

Слободен печат

Плата од шест милиони евра, Ибрахимовиќ останува во Милан

Слободен печат

Обложувач погоди 12 парови и го чекаше уште Атлетико за голема добивка! (ФОТО)

Слободен печат

Евролига: Антиќ во тимот на деценијата на Олимпијакос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Одлична партија на Митревски од 15 одбрани против Адемар Леон

Слободен печат