Конгресот побара „Дојче банк” да сведочи за Трамп, демократите го чекаат извештајот на Малер

Американскиот Конгрес испрати покани до високи официјални личности од „Дојче банк” да сведочат пред комитетите за финансии и разузнавање на Претставничкиот дом за финансиските работи на американскиот претседарел Доналд Трамп, јави „Ен-Пи-Ар”.

Со овој чекор демократите укажуваат дека продолжуваат со истрагата и откривањето на информации за можни криминални активности на Трамп и негови бизнис партнери. Според претставници на двата комитета, поканите за сведочење до „Дојче банк”, една од повеќето банки кои ги кредитираа бизнисите на Трамп, се со цел да се испита дали овие компании го искористиле финасискиот систем на САД во незаконски цели. Повеќе од компаниите што управуваа хотели и казина отидоа во банкрот, имаше обвинувања за измами и до сега затворениот приватен универзитет на Трамп.

Прочитајте и...  Мисајловски: Со години локалната власт во Куманово ги лаже граѓаните (ВИДЕО)

-Тоа е сериозно и истраги (за бизнисите на актуелниот претседател) мора да има бидејќи комитетите имаат надлежност да вршат набљудување, изјави претставничката од демократите Максин Ватерс, претседател на Комитетот за финансии.

Поканите за сведочење до „Дојче банк” беа испратени во предвечерјето на објавување на голем дел од извештајот на специјалнот обвинител Роберт Малер за врски на кампањата на Трамп со Русија.

Како што претходно најави државниот обвинител Вилијам Бар, Министерството за правда денеска треба да објави голем дел од извештајот кој Малер го достави до министерството пред речиси еден месец.

Тогаш, во скратената верзија на извештајот на само четири страници Бар посочи дека тимот на Малер не нашол докази дека Трамп или кој било друг од неговата кампања соработувале со Русија. Тој, исто така, посочи дека Малер не заклучил дека претседателот незаконски се мешал во истрагата, но, додаде дека сепак не е ослободен од вина.

Прочитајте и...  Кекеновски: Гласот за „Никогаш северна само Македонија" е глас за чесните и праведните

Трамп во повеќе наврати потоа изјави дека е ослободен од одговорноста во врска со наводниот заговор со Русија. Демократите пак, сметаат дека Бар несодветно ги претставил заклучоците од истрагата и бараат обелоденување на целиот текст.

Прочитај повеќе

Николоски: Го прашувам Заев што бара Боро Марлборо секој викенд во Швајцарија со највисоки членови на неговото семејство?

Слободен печат

Супер дедо од Индија го победи коронавирусот на 104 години – пред 100 години ја преживеал шпанската треска

Слободен печат

Заев за прочистување на правосудството, Мицкоски за ветинг на политичарите

Слободен печат

Кенија: Демонстранти запалиле полициска станица заради убиство на продавач

Слободен печат

Лукаревска: Со години лажеа дека тече мед и млеко, не смееме да заборавиме како владееше ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Спасовски од Ѓорче Петров: Ќе живееме како европски граѓани со европски плати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шилегов го победи коронавирусот, од утре се враќа на работните обврски

Слободен печат

„Интегра” пред гевгеличани ја претстави изборната програма

Слободен печат

Мицкоски: Господине Заев немојте да бидете нервозен, ќе се испита до крај каде завршило куферчето со изрекетираните пари

Слободен печат

Вухан го погоди нова катастрофа: Местото од каде тргна коронавирусот, сега влезе во нова криза (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Сите спотови ви се со Зоран Заев, веројатно во сонот сум ви ноќна мора!

Слободен печат

Богојески: Јас ви гарантирам дека како што Заев не расчисти со Груевски, така и Мицкоски нема да расчисти со Заев

Слободен печат