Конгресот на САД не издал дозвола за напад врз иранскиот генерал Сулјемани

Пентагон потврди дека американските воздушни сили испукале ракети во раните утрински часови во близина на аеродромот во Багдад, при што загина Касем Сулејмани.

Американскиот Конгрес не бил известен и не овластил за напад на американските трупи против командантот на специјалните сили „Кудс” на Иранската револуционерна гарда, генерал Касем Сулејмани, јави телевизискиот канал Фокс Њуз.

„Сулејмани беше одговорен за незамисливо насилство и светот е подобар без него. Но, Конгресот не даде дозвола за напади и Американците не сакаат војна со Иран. Сега мора да се преземат сите мерки за да се заштитат нашите сили од речиси неизбежна ескалација и зголемен ризик”, предупреди Адам Шиф, претседател на Комисијата за разузнавање.

Пентагон потврди дека американските воздушни сили испукале ракети во раните утрински часови во близина на аеродромот во Багдад, при што загина Касем Сулејмани, командант на специјалните единици на Исламската револуционерна гарда на Кудс. Прес-службата на Министерството за одбрана на САД исто така соопшти дека операцијата е извршена по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитајте и...  Европскиот суд за човекови права пресуди дека на Бошкоски му биле прекршени правата за фер судење

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат