-7 C
Скопје

Конференција за туризмот како предизвик на новото време

Конференција за туризам насловена „Извозна стратегија за поголема додадена вредност на туризмот како предизвик на новото време” ќе се одржи денеска по повод Светскиот ден на туризмот.

На конференцијата ќе се обрати министерот за економија Крешник Бектеши.

Конференцијата ќе се одржи во организација на Здружението на угостителство и туризмот при Стопанската комора на Македонија со поддршка на Министерството за економија и Проектот Е4Е@мк Образование за вработување во Северна Македонија.

На конференцијата ќе биде ставен акцент на функционирањето на туризмот и угостителството во Северна Македонија годинава, последиците од Ковид-19, реформи во туризмот како предуслов за одржлив развој и поголема додадена вредност на секторот како извозна стопанска гранкиа, предизвикана од глобалната пандемија.

Прочитајте и...  МВР: Полицајката користи годишен одмор, нема ниту претставка за мобинг на работно место

Поврзани вести

Почина хрватскиот новинар и автор Лазо Голужа

Слободен печат

Си-Ен-Ен: Документите покажуваат – Кина покажувала помал број на заразени отколку што навистина имала

Слободен печат

Претседателот Стево Пендаровски со годишно обраќање во Собранието на 16 декември

Слободен печат

ВИДЕО | Земон: Со евентуалното вето Бугарија гради кинески ѕид помеѓу двете земји

Слободен печат

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири хистерија на штета на државата и на граѓаните

Слободен печат

Нова студија: Ковид-19 може да остави последици што можат да се откријат и после неколку месеци

Слободен печат

Остави Коментар