Конференција: Се уште големи разликите во развиеноста на општините и регионите

– Изминатите две години се обезбедени 12 милиони евра за поттикнување на рамномерениот регионален развој. Реализацијата е значително висока, над 95 проценти. Минатиот период, од 2008 до 2017 година, за оваа намена биле планирани вкупно 30 милиони евра, а реализацијата изнесувала над 55 отсто, рече денеска заменик – минизтерот за локална самоуправа, Дејан Павлески.

Павлески на меѓународната научна конференција „Добри практики за регионален развој во Источниот регион”, истакна дека, сепак, се уште разликите меѓу регионите во однос на развиеноста се големи. Разлики има и внатре, во регионите, како и во општините, урбани и рурални.

– Интенцијата е да се зголемат средствата за рамномерен регионален развој и за наредната година, а центрите за развој на планските региони и општините ќе мора да предлагаат проектите кои се ефикасни и приоритетни за регионите, нагласи заменик-министерот.

Прочитајте и...  Експерт на СЗО: Информирајте се за коронавирусот, јавноста мора да биде подготвена

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски истакна дека соработката меѓу општините и регионите треба да зајакне. само така, според него, ќе се почувствуваат придобивките од рамномерниот развој.

Претседателот на Советот на градоначалници на Источен плански регион, Николчо Илијев рече дека за земјава е многу важен регионалниот развој за да се стопира миграцијата на младите и на населението воопшто. Искуствата од соседните земји говорат дека одлуките за развој на регионите се носат веднаш, не се оставаат за некој друг ден.

Дводневната конференција се одржува во штипскиот Мултимедијален центар „Кири Глигоров”. Се очекува заклучоците што ќе бидат донесени, да послужат во изготвувањето на новата десетгодишна стратегија за рамномерен регионален развој.

Организатор на конференцијата е Центарот за развој на Источен плански регион, со финансиска поддршка на Швајцарската амбасада и Министерството за локална самоуправа.

Прочитајте и...  Пахор официјално го предложи Јанша за мандатар на новата словенечка влада

Прочитај повеќе

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат

Во Иран приведени 24 лица поради ширење гласини за новиот коронавирус

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рио се тресе, ама не од коронавирусот

Слободен печат

Димитров од Чешка: Силна поддршка за земјава за почеток на пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Сандерс и по дебатата во Јужна Каролина останува пред своите конкуренти

МИА Агенција

Курти нема намера да ги испраќа безбедносните сили на северот на Косово

МИА Агенција

Почина Неџмије Хоџа, сопругата на Енвер Хоџа

Слободен печат

Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб