Конференциска лига: Фиорентина и Вест Хем главни фаворити за трофејот

Фото: EPA-EFE/MARTIAL TREZZINI

По Лигата на шампионите и Лигата на Европа беа извлечени и паровите за третото по ранг натпреварување на УЕФА, Конференциската лига.

Рома е актуелен шампион во ова натпреварување, но сега „волчицата“ е во Лигата на Европа. Единствениот тим од Серија А, по елиминацијата на Лацио од АЗ Алкмар е Фиорентина која во четвртфиналето ќе гостува на Лех Познањ во првиот натпревар.

АЗ Алкмар за противник го доби Андерлехт, Вест Хем кој за многумиан е главен фаворит ќе игра против Гент, додека Базел се среќава со француска Ница.

ЧЕТВРТФИНАЛЕ КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА

Лех Познањ – Фиорентина

Гент – Вест Хем

АЗ Алкмар – Андерлехт

Базел – Ница

ПОЛУФИНАЛЕ

Лех/Фиорентина – Базел/Ница

Гент/Вест Хем – АЗ Алкмар/Андерлехт

Првите дуели се на 13 април, ревнашите една недела подоцна. Мечот за пехарот ќе се игра во Прага на 7 јуни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот