Конечно се враќа и елитниот фудбал

По 148 дена пауза поради коронавирусот вечерва се враќа и Лигата на шампионите.

Последниот натпревар беше одигран на 11. март и тоа беше средбата која го елиминира актуелниот европски шамион Ливерпул. „Црвените“ на домашен терен успеаја да ја надополнат негативата од првиот натпревар, но потклекнаа во продолженијата и на крајот се елиминирани, а на 11. март ПСЖ рутински ја совлада Борусија Дортмунд.

Тоа беа последните два натпревари од ЛШ кои фановите имаа можност да ги видат пред прекинот поради пандемијата на коронавирусот која дури се закануваше и да ја откаже сезоната.

Сепак, УЕФА пронајде начин да ги заврши двете европски натпреварувања,а завршницата во Лигата на шампионите ќе биде во Лисабон. Но, прво вечерва и утревечер треба да се доиграат четирите реванш осминафинални натпревари.

Прочитајте и...  Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Јувентус на „Алијанц“ Арената во Торино го пречекува Олимпик Лион и според експертите токму на овој натпревар може да се случи најголемото изненадување по рестартот на ЛШ.

EPA-EFE/GUILLAUME HORCAJUELO

Францускиот тим во Торино доаѓа со предност од 1:0, а играта на Јувентус во последните неколку натпревари им задава големи грижи на фановите. Иако „старата дама“ ја освои титулата во Серија А но прикажа неуверлива игра, додека од друга страна Лион одигра само еден официјален натпревар, во финалето на Лига купот каде загубија од ПСЖ дури во пенал рулетот. Но, играа на Лион беше ветувачка, тие беа рамноправен противник на ПСЖ кој е еден од главните фаворити во ЛШ.

Во вториот натпревар Манчестер сити ќе се обиде да ја зачува предноста од 2:1 против новиот шпански шампион, Реал Мадрид во дербито на осминафиналето.

Прочитајте и...  Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)
EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

И двете екипи се наоѓаат во одлична форма, Реал Мадрид не загуби на ниту еден натпревар по рестартот на Ла Лига, победи на 10 од вкупно 11 натпревари, а единственото реми го имаше во последното коло кога се беше решено. Но, покрај резултатската предност, шансите на Манчестер сити растат и поради тоа што „кралевите“ во Англија допатуваа без капитенот Серхио Рамос кој е суспендиран на еден натпревар.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат