КОНЕЧНО ПАДНА ДОГОВОР: Де Хеа останува во Јунајтед до 2023 година

Претходниот договор на Давид де Хеа со Јунајтед истекуваше идното лето, во челниците на „црвените ѓаволи“ беа решени по секоја цена да го продолжат договорот и на крајот успеаја во намерата. Со новиот договор, Де Хеа ќе биде најдоброплатен фудбалер во Манчестер јунајтед со неделна плта од дури 375.000 фунти.

– Привилегија е да се биде дел од овој тим. Сакам да му помогнам на Јунајтед, да ги оствари целите и повторно да освојува трофеи. Тука сум и како еден од поискусните, да им помогнам на младите да сфатат што значи Манчестер јунајтед. Ќе дадам се од себе за да им вратам на навивачите за постојаната поддршка која ми ја пружаат откако сум дел од овој тим – изјави Де Хеа.

Задоволството од постигнатиот договор не го криеше ниту менаџерот Оле Гунар Солскјер.
– Пресреќен сум што Давид уште долго време ќе биде со нас. Тој е еден од најдобрите голмани на светот и е клучен дел од плановите кои ги имаме за да го вратиме Јунајтед на местото кое му припаѓа – рече Солскјер.

Прочитајте и...  Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Давид де Хеа на „Олд трафорд“ пристигна во 2011 година од Атлетико Мадрид за сума од 25 милиони евра и оттогаш одигра 367 натпревари за Јунајтед.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат