Кон: Маските ќе ги носиме до наредната пролет, 85% од тестираните во Белград се позитивни

Во Белград, 85% од тестираните се позитивни, изјави епидемиологот Предраг Кон за белградските медиуми, потенцирајќи дека носењето маски не е прашање на „сакам- не сакам“, туку обврска што ќе трае многу долго – до пролет наредната година.

– Вирусот јасно ни кажа, нема сезона за мене. Ова ќе биде брановидно, повторно ќе имаме пад, штом има опуштеност, ќе има раст и така ќе биде до доаѓањето на вакцината. А, ако не биде готова вакцината, сите ќе мораме, кога ќе кажам сите – мислам повеќе од половината, да се заразиме, рекол Кон и додал дека луѓето ќе мора да се научат да носат маска во затворен простор.

На прашањето дали има конфликт во рамките на Кризниот штаб и меѓу лекарите и државата, Кон рекол дека има, но дека не станува збор за кавги, туку размена на мислења.

Прочитајте и...  Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот, тврди СЗО

Не знам за каков конфликт станува збор, тоа е вербална размена на мислења. Кога се свртува кон лутина или нешто неприфатливо, велам – добро, разбирам. Целиот гнев што постои треба да се пренасочи кон вирусот и да се стават маски. Ако носиме маски цело време, тој вирус нема каде да оди, заклучи тој.

Прочитај повеќе

Засилени мерките на Филипините: Повеќе од 27 милиони луѓе се повторно во карантин

Слободен печат

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Слободен печат

„Те молам немој да ме застрелаш“: Објавена нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт во затвор во Еквадор: Деветмина затвореници загинаа, а 20 се повредени

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Извештај на ОН: Северна Кореја развила минијатурни нуклеарни уреди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Во Авганистан ќе останат околу 4.000 војници до ноември

Слободен печат

Кина со предупредување: Ќе следи одмазда, ако кинеските новинари бидат протерани од САД

Слободен печат

Гајтанот за Мицкоски нема да биде многу свилен!

Војската ќе ги спроведува мерките за самоизолација во австралиската држава Викторија

Слободен печат

Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Слободен печат

Трамп ја повлече номинацијата на генералот Ентони Тати

Слободен печат