Компромис по петгодишен спор: Автопат кој поминува низ зграда (ФОТО+ВИДЕО)

Зградата Gate Tower е само една од многуте импресивни згради во Осака, но она што ја прави уникатна во светот е функционалниот автопат што поминува низ неа.

Фотографиите од оваа архитектонска аномалија веќе две децениии циркулираат на социјалните мрежи. Сообраќајот преку 16 катната зграда нема никаков ефект врз луѓето што работат во неа. Лифтовите се наоѓаат на страната на зградата и е добро изолирана од сообраќајниот шум и вибрациите.

 

View this post on Instagram

 

#osakajapan #osaka #japan #gatetowerbuilding

A post shared by Thomas Bachmayr (@thomasbachmayr) on

Gate Tower е резултат на компромис во петгодишен спор за земјиштето. Правата на сопственост ги држеше компанија која се занимаваше со дрво и јаглен уште од втората половина на 19-ти/почеток на 20 век, но состојбата на зградите на земјиштето се влошуваше со текот на времето, како резултат на постепеното опаѓање на бизнисот.

Меѓутоа, во 1983 година, кога беше одобрено обнова на тоа подрачје, сопствениците на земјиштето не добија дозволи затоа што јапонската влада веќе го имаше испланирано автопатот таму. Тоа беше почеток на долга и тешка правна битка.

Прочитајте и...  Косовскиот премиер е позитивен на Ковид-19

За да се избегнат понатамошните одложувања во изградбата на автопатот, јапонската влада предложи интересен компромис. Компанијата ќе ја задржи сопственоста на земјиштето, но ќе се согласи автопатот да помине низ нивната сопственост. Делот од автопатот што минува низ зградата на тој начин официјално стана станар, и како таков е наведен на списокот на станарите и плаќа киријата.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат