Компанијата на Илон Маск успешно лансираше товарен вселенски брод

Товарниот брод „Карго Драгон” на компанијата „СпејсИкс” на Илон Маск, синоќа беше лансиран во орбита од стартна платформа на космодромот на НАСА на р’тот Канаверал на Флорида, соопшти Националната аеронаутичка и вселенска агенција на САД (НАСА).

„Карго Драгон” треба да слета на Меѓународната вселенска станица (МВС) на 27 јули. Стартот на товарното летало до МВС е 18-то по ред во рамките на комерцијалниот договор помеѓу НАСА и „СпејсИкс”.

Бродот треба да изврши достава на МВС на околу 2,3 тони храна, опрема и материјали за научни експерименти. Дел од доставената техника е и космички биомедицински 3Д принтер разработен од американските компании „Течшот” и „енСкрипт”. Принтерот ќе биде употребен за експерименти со 3Д печатење на срцеви влакна и органи.

Прочитајте и...  Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Последен пат „Карго Драгон” достави храна и друга опрема за експерименти на МВС на почетокот на мај. Тогаш на МВС беше донесен прибор за мерење на јаглеродниот диоксид во атмосферата на Земјата и испробана нова технологија на снопови на променливо рентгентско зрачење во Вселената.

„СпејсИкс” е формирана во 2002 година од американскиот инженер и милијардер Илон Маск. Компанијата ги има разработено ракетите-носачи „Фалкон 1″, „Фалкон 9″ и „Фалкон Хеви”, како и вселенскиот товарен брод „Карго Драгон”. Ракетите-носачи се дизајнирани за повеќекратна употреба додека товарниот брод е специјално дизајниран за потребите на МКС. Компанијата исто така разработува и капсула за транспорт на астронаути во Вселената како и патничка верзија на вселенски брод.

Прочитајте и...  Филипче: Имаме сосема доволна количина резерви на маски, мантили и сканфандери

Маск исто така е коосоновач на Пејпал” и производител на електрични автомобили „Тесла”

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат