Компанијата која беше мета на големиот хакерски грабеж со криптовалути ќе им ги врати парите на корисниците

Биткоин криптовалути / Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Матичната компанија на Axie Infinity, која вчера стана жртва на историскиот крипто-напад од 625 милиони долари, соопшти дека ќе им ги надомести парите на корисниците кои ги изгубиле парите во грабежот.

„Целосно сме посветени да им ги надоместиме парите на нашите играчи што е можно поскоро“, изјави за Блумберг Александар Леонард Ларсен, главен оперативен директор на Sky Mavis. „Ние сè уште работиме на решение, тоа е тековна дискусија“.

Ronin Network објави блог во вторникот објаснувајќи дека хакер ја загрозил нејзината мрежа, искористувајќи ја компанијата за 173.600 етериуми и 25,5 милиони USDC стабилни биткоини.

„Работиме со службениците за спроведување на законот, криптографите на судска медицина и нашите инвеститори за да се погрижиме сите средства да бидат обновени или вратени“, напиша Ronin Network. „Напаѓачот користел хакирани приватни клучеви со цел да фалсификува лажни повлекувања.

Средствата украдени во хакирањето на криптовалутите вклучуваат „депозити на луѓе и шпекуланти и приход од Treasury на Axie Infinity“, рече Ларсен.

Нападот се случи на 23 март, но компанијата го откри синоќа.

Axie Infinity останува една од најпопуларните игри за играње за заработка, а корисниците продолжија да се најавуваат во средата по веста за грабежот на криптовалутите.

„Најлесен начин да се погледне ова е како мостот да е банката за Ronin Network“, рече Ларсен. „Градежот што се случи ги извади сите ETH и USDC. Така, ETH/USDC на Ronin мрежата моментално не е поддржана со ништо. Но, ние разгледуваме други опции“.

Во август 2021 година, хакерите ја нападнаа Poly Network, „бришејќи“ повеќе од 600 милиони долари од протоколот за вкрстени синџири, иако повеќето од тие средства на крајот беа вратени.

Природниот токен користен на блокчејнот Ronin, RON, беше намален за околу 20% по нападот.

Невиден грабеж: Хакери украле криптовалути вредни 615 милиони долари

Видео на денот