Коморските Острови ѝ донираа 100 евра на Кина за борбата против коронавирусот

„Ги знаеме капацитетите и средствата на Кина, но со овој гест сакаме да покажеме колку Коморите се загрижени поради коронавирусот“.

Дека и најмалата помош во неволја е важна, покажуваат Коморските Острови, малата држава во Индискиот Океан, која на Кина ѝ донираше 100 евра во борбата против коронавирусот, пренесува „Б92“.

Церемонијата е одржана во главниот град на таа земја, Морони, во јануари, но медиумите за тоа известуваат дури сега.

Парите на амбасадорот на Кина на Коморите ги предала делегација која ја предводел лекарот Ахамада Мса М’лива, пренесува пораталот „Трибун експрес“.

Тој рекол дека парите се симболичен подарок за Кина за купување на маски.

– Ги знаеме капацитетите и средствата на Кина, но со овој гест сакаме да покажеме колку Коморите се загрижени – рекол лекарот.

Тој дополнително ги пофалил кинеските власти за комуникацијата и соработката со меѓународните организации кои се борат со епидемијата на коронавирусот, што го опиша како „сложено и болно искушение“.

Прочитајте и...  Град Скопје со помал прилив на финансиски средства поради коронавирусот

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција