„Комити“ до Вардар: Како да сме аматерски клуб..! - Слободен печат

„Комити“ до Вардар: Како да сме аматерски клуб..!

Вардарци во шампионатот најпрвин загубија од Македонија ЃП (0:2), а потоа ремизираа со новиот прволигаш Борец (0:0), загрижува тоа што и натаму се чекаат првите голови во новата сезона.

По подолго време се враќаат на Националната арена „Тодор Проески“, в сабота се домаќини во градското дерби со Работнички од 17.00 часот. Секако на овој терен ги имаат забележано најголемите успеси во својата богата историја.

Добри резултати на домашен терен очекуваат и нивната навивачка група „Комити“ каде што исто така владее разочарување од досегашните резултати, но и натаму од трибините ќе ги бодрат своите миленици.

Фото: ФК Вардар

Во пресрет на новиот прволигашки мечеви, „Комити“ се огласија со своето соопштение:

– Во првите две кола видовме тим и играчи кои го носат дресот на Вардар, но ангажман, борбеност и посветеност како да сме аматерски клуб на ревијални натпревари.
Знаеме дека не сме засилени, но костурот на тимот е задржан, знаеме дека сме кадарни за високи дострели а сепак имаме тешки нозе и бариери во главата, недоверба во сопствените можности, неверување дека можеме затоа што се е во главата…

Нам резултатите не ни влијаат на присуството, но ни влијаат на расположението на трибина, затоа подарете ни го чувството дека знаете каде играте и што бараме од секој натпревар дури и кога тоа не е победа туку желба за истата и труд за остварување. Ние веруваме во вас, верувајте и вие во самите себеси! –

Прочитај повеќе

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат

Историска ноќ за Леброн Џејмс, го помина Коби Брајант и стана трет најдобар стрелец во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

Слободен печат

Остави Коментар

one × two =

Прочитај повеќе

Барселона идната недела ќе направи сензационален трансфер

Слободен печат

Ерлинг Халанд: Новото големо фудбалско чудо (ВИДЕО)

Слободен печат

Трагедија во Англија: Фудбалер почина откако бил претепан пред ноќен клуб

Слободен печат

МЗТ Скопје супериорен во дербито со Куманово

Слободен печат

Баерн го торпедира Шалке и дојде на бод од лидерот Лајпциг (ВИДЕО)

Слободен печат

Норвешка подобра од Словенија во натпреварот за бронзениот медал

Слободен печат