КОЛКУ СЕ ЗАРАБОТУВА ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите земаат најмалку 9.000 евра месечно, видете кој е на дното на листата - Слободен печат

КОЛКУ СЕ ЗАРАБОТУВА ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите земаат најмалку 9.000 евра месечно, видете кој е на дното на листата

Германскиот портал Gehalt.de денес ги објави најновите податоци за највисоките и најниските плати во Германија за 2019 година.

Највисоките плати во земјата ги имаат најискусните лекари кои годишно заработуваат околу 115.320 евра бруто плата, експертите за продажба или аквизиции со заработка од 99.635 евра, директорите на фондовите имаат 83.640 евра, а лекарите-специјалисти 80.720 евра годишно.

Меѓу најплатените се уште и финансиско-сметководстените менаџери, регионалните менаџери за продажба и статистичарите.

Од друга страна, најслабо платени се работниците во кујна чија годишна планта изнесува околу 21.907 евра, фризерите имаат 23.202 евра, келнерите или келнерките 23.620, работниците во кол-центрите 25.200 и рецепционерите имаат годишна заработка од 25.370 евра.

Меѓу најслабо платените работници во Германија се наоѓаат уште и благајниците, готвачите, денталните асистенти, негувателите и возчите.

Според податоците на порталот кои ги пренесува српски „Курир“, работниците на југот на Германија примаат значително повисоки плати, а највисоки плати оваа година се забележани во покраината Хесе.

Прочитај повеќе

Собранието ги усвои измените на Законот за евиденциите од областа на трудот

Слободен печат

Проектот за клима инвертери за граѓаните стартува денеска

Слободен печат

Поранешниот кандидат за градоначалник на Бутел, Коста Начевски е нов директор на Дрисла

Слободен печат

Лани е-трговијата во Германија изнесувала 72,6 милијарди евра

Слободен печат

Универзитетски професори обвинуваат: Ректорот сака да ни формира синдикат и не уценува со ветеното покачување на платите

Европејците не сакаат да ја напуштат Британија по Брегзит

Слободен печат

Остави Коментар

six − 2 =

Прочитај повеќе

Топ 20 земји во кои е најдобро да се родиш

Слободен печат

Макрадули: Подготвуваме крупни измени во Законот за отпад

Слободен печат

Заев има надеж дека ќе собере двотретинско мнозинство за законот за јавно обвинителство

Слободен печат

Арсовска – Заев: Политичкиот клиентелизам треба да се замени со меритократија

Слободен печат

Филипче: Наскоро ќе биде познато како ќе се финансира изградбата на Клиничкиот центар

Слободен печат

Средба Спасовски-Петровиќ: Црна Гора ги поддржува евроинтеграциите на Македонија

Слободен печат