Колку прегратки дневно му требаат на вашето детенце?

Гушкајте ги почесто вашите деца и запомнете, прегратката треба да трае 20-на секунди. Еве зошто.

Колку често ги гушкате своите деца? Според една, многу интересна, нова американска студија, прегратките се неопходни за време на детството и растот на децата. Тие ја подобруваат нивната емпатија и самодоверба, им помагаат да се чувствуваат заштитени и ги прават децата поспокојни.

Според американскиот психотерапевт Вирџинија Сатир еве ја совршената формула за гушкање: на децата им требаат 4 прегратки дневно за да го „преживеат“ денот, 8 прегратки дневно за да бидат расположени и среќни и 12 прегратки на ден за да пораснат.

Но, како прегратката помага во растењето?

Хормон кој се активира со гушкање

Сте слушнале ли за хормонот окситоцин? Овој хормон е познат и како љубовен хормон, кој влијае на социјалната интеракција и врската помеѓу луѓето.

Прочитајте и...  Ќе станат родители: Сопругата на Џастин Бибер покажа трудничко стомаче? (ФОТО)

Американската студија покажала дека кај родители со новороденче, нивото на окситоцин е високо кога постои позитивна интеракција помеѓу партнерите (мајката и таткото) и помеѓу родителите и детето. Додека пак, нивото на хормонот окситоцин е мало кај мајките кои под стрес од нивната нова улога и кога тие имаат негативна интеракција со новороденчето. Покрај тоа, студијата покажа дека физичкиот контакт овозможува бебешкиот мозок да се развива побрзо и поздраво, а побргу се развива и детската перцепција и сознание.

Окситоцинот не е покачен само за време на породувањето и доењето, туку и во сексуалната сфера и во емотивната / афективната сфера. Всушност, хормонот игра централна улога во социјалните интеракции и сентименталните реакции. Се активира преку физички контакт, го намалува нивото на стрес, вознемиреност и промовира доверба, чувство на припадност и социјализација.

Прочитајте и...  Прекумерното потење може да биде многу опасно: Дали знаете што е примарна, а што секундарна хиперхидроза?

Знаеме што ќе направите веднаш откако ќе го прочитате овој текст! Но, пред да истрчате кон вашите деца за да си ги гушнете, знајте дека прегратката треба да трае најмалку 5 секунди, зашто само така се стимилура појавувањето на окситоцинот, а прегратка од 20 секунда го активира неговото производство. И сега, зависи од вас!

Прочитај повеќе

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат

Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Слободен Печат

Бред Пит проговори за врската со манекенката Никол: Конечно се чувствувам сакан!

Слободен Печат

Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Слободен печат

Рита Ора со провокативни комбинации прошета во Милано: Пејачката ги истакна атрибутите и засени манекенките! (ФОТО)

Слободен Печат

„Како се сакаа две будали“: Емотивна љубовна приказна на најубавата глумица на поранешна Југославија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Разговор со Елена Тодоровска, портретист: Секој портрет е приказна сама за себе  

Ј.К.Д

Да не сте ни помислиле на вашето куче или маче да им давате од оваа храна!

Слободен печат

Седум вида на млеко кои не сте знаеле дека постојат, а направени се од билки!

Слободен Печат

Пет важни работи за менопаузата што секоја жена треба да ги знае

Слободен печат

Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Секое јадење ќе го направите повкусно со советот на Џејми Оливер

Слободен печат