Колку помала разлика во годините, толку поголеми шанси за успех на врската

Студија спроведена на универзитетот „Еморг“ во Атланта покажала дека разликата во годините меѓу партнерите има големо влијание на успех на врската.

Во истражувањето во кое биле вклучени 3000 парови, научниците откриле дека паровите со разлика во годините од 5 години имаат 18% поглема шанса за раскинување на врската отколку паровите кои се врсници.

Тој степен се зголемува на 39% кај паровите со разлика во годините од 10 години, до неверојатни 95 % кога станува збор за разлика од 20 години.

Резултатите дале едноставна формула за успешна љубовна врска – колку помала разлика во годините, толку поголема шанса за успех.

Исто така научниците велат дека најголеми шанси за успешна врска имаат паровите во кои едниот партнер од другиот е постар само една година.

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат