Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

„Спортбајбл“ известува дека во случај на преземање на Њукасл, Арапите ќе потрошат меѓу 150 и 200 милиони евра во првиот преоден рок.

Поради пандемијата на коронавирус најверојатно фудбалската јавност ќе почека на големите трансфери на пазарот во Премиер лигата. Њукасл наскоро треба да добие нов сопственик, постои секоја шанса дека конзорциумот од Саудиска Арабија, на чело со тамошниот принц ќе го преземе англискиот клуб.

Медиумите побрзаа со откривањето околу тоа кој од големите имиња ќе стигне на северот на Англија, па така се дојде до играчи и како Пауло Дибала и Филипе Кутињо. Сепак, колку е навистина реално тоа да дојдат овие играчи на „Ст. Џејмс Парк“ ова лето?

„Спортбајбл“ известува дека во случај на преземање на клубот, Арапите ќе потрошат меѓу 150 и 200 милиони евра во првиот преоден рок. Ова е помалку од она за што се најавуваше во изминатиот период, но доволно за три или четири големи имиња.

Прочитајте и...  Обамејанг откри зашто ја одби Барселона и остана во Арсенал

Сега се шпекулираат и Герет Бејл, Единсон Кавани и Калиду Кулибали, но малку е веројатно дека новите сопственици ќе потрошат многу пари уште во првата сезона како газди на Њукасл.

Воедно и финансискиот фер-плеј (кој носи и суспензија) стои на патот да го направат тоа.

Прочитај повеќе

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат