Колку кокаин заплени МВР? Македонија била крајна дестинација

Медиумите шпекулираат со количината, некои од нив пренесоа дека се запленети 1,3 тони кокаин, други пак, дека станува збор само за килограм кокаин. Засега, познато е само дека во земјава е најден само еден килограм кокаин, а за остатокот сè уште не е познато дали дрогата е запленета во Италија.

МВР вечерва спроведува полициска акција во соработка со италијанската полиција, станува збор за заплена на кокаин, дрога чија количина сè уште не и е позната на јавноста, бидејќи МВР официјално само ја потврди акцијата, но не и количината.

Медиумите шпекулираат со количината, некои од нив пренесоа дека се запленети 1,3 тони кокаин, други пак, дека станува збор само за килограм кокаин. Засега, познато е само дека во земјава е најден само еден килограм кокаин, а за остатокот сè уште не е познато дали дрогата е запленета во Италија.

-Станува збор за контролирана пратка од 1.3 тони кокаин. Акцијата беше изведена заедно со италијанската полиција, а во договор на двете служби беше одлучено најголемиот дел од пратката да заврши во Италија, додека во земјава да биде најден само еден килограм, што впрочем и се случи- велат полициски извори за „А1он“.

Прочитајте и...  Во Франција, епидемијата се уште не го достигна врвот и покрај 7.560 смртни случаи

Рутата по која се шверцувал кокаинот бил Црна Гора – Албанија, преку граничниот премин Ќафасан. Во Крушопек, кокаинот бил скриен во камион кој увезувал банани.

ОЈО вели дека акцијата која ја спроведува Министерството за внатрешни работи, а се однесува на заплена на дрога во Крушопек е резултат на соработка со обвинител од Италија.

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев во Фејсбук пост соопшти, дека во текот на утрешниот ден јавноста ќе биде информирана со оваа полициска акција како и со количината на дрогата и евентуално уапсените лица.

Чулев не ја потврдува количината на запленетата дрога во Сарај

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат