5 C
Скопје

Колку ќе трае имунитетот по вакцинацијата: Две години или доживотно?

Германски имунолог Томас Џејкобс верува дека вакцинацијата ќе ја смири глобалната епидемија на коронавирус и дека имунитетот ќе трае најмалку две години. Фармацевтските компании ни дадоа надеж за масовна имунизација од коронавирусот.

Но, дали една вакцинација ќе нè заштити од инфекција до крајот на животот или само неколку месеци?

unsplash

Вестите за развој на вакцина навистина звучат одлично. Кандидатите на „Модерна“ и „Фајзер“ нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината „Астра Зенека“ најмалку 70%.

И додека внимателно гледаме на животот по пандемијата, надевајќи се дека вакцината ќе ја „претвори“ во меморија, главното прашање е колку долго луѓето ќе бидат заштитени од вирусот?

Unsplash

Сè уште е рано да се одговори бидејќи досега немаше долгорочни студии. Неодамнешното истражување на калифорнискиот Институт за имунологија во Ла Џола, спроведено врз заразени лица, открило антитела и Т-клетки – двете главни оружја на човечкиот имунолошки систем најмалку пет месеци по инфекцијата, дури и кај оние со лесни симптоми.

Прочитајте и...  Германскиот министер за економија: Германија очекува економско ниво како пред кризата до средината на 2022 година

Овие се охрабрувачки податоци, имајќи предвид дека нашиот одбранбен систем има повеќе различни начини на дејствување“, рече Томас Џејкобс од Институтот за тропска медицина Берхард Нох во Хамбург.

Unsplash

„Оваа студија укажува на постоење на стерилен имунитет, односно оној што го уништува вирусот уште пред да навлезе во клетките“, рече Џејкобс, нагласувајќи дека соодветните вакцини може дури и да предизвикаат подобар одговор на антитела отколку природна инфекција.

Покрај тоа, одговорот на Т-клетките, односно специфичните лимфоцити за борба против вирусите, траеше неколку месеци, што укажува на развој на клинички имунитет“, вели Џејкобс. Ова значи дека пациентите ќе имаат само благи симптоми, како оние слични на обичната настинка.

Unsplash

Сепак, врз основа на тоа, не можеме да претпоставиме дека вакцината ќе гарантира доживотен имунитет.

Прочитајте и...  Како успеа Израел да обезбеди повеќе вакцини отколку што е потребно?

Вакцината создава посилен имунитет

Карстен Вокл, имунолог од Институтот Лајбниц во Дортмунд, вели дека едно лице обично е заштитено од една година до една и пол година откако е заразено со поблаги коронавируси, како што се оние што предизвикуваат настинка.

„Но не можете да го споредите имунолошкиот одговор на организмот по природна инфекција со оној што следи по вакцинирањето затоа што е многу поефикасен“, рече Вокл, генерален секретар на Германското имунолошко друштво, истакнувајќи дека луѓето затоа се надеваат дека вакцините ќе гарантираат подолг имунитет.

За ризичните групи како што се корисниците на домови за стари лица, поважно е да се создаде вакцина која ќе гарантира стерилен имунитет, додека за општата популација, клиничкиот имунитет веројатно би бил доволен, рече Џејкобс.

Unsplash

Засега е непознато дали вакцината ќе спречи ширење на вирусот.

Прочитајте и...  Ѕвездата од „50 нијанси сиво“, Дакота Џонсон: „Веројатно цел живот ќе морам да одам на терапии“

„Во случај на силен одговор на антитела, тоа е малку веројатно“, рече Џејкобс, додавајќи дека може да има таков ризик во клиничкиот имунитет, но ќе бидат потребни дополнителни тестови за да се утврди тој факт.

Unsplash

Имунологот Вокл вели дека вакцините прво ќе ја смират состојбата на глобално ниво.

Дури и ако населението биде заштитено само две години, секој што сака може повторно да се вакцинира и без сомнение, повеќе нема да имаме пандемија“, рече тој.

Преземено од Еспресо.мк

Поврзани вести

Објавена е првата фотографија на Кристен Стјуарт како принцезата Дајана во филмот „Spencer“

Слободен Печат

Во вашето неделно мени задолжително вметнете ја и рибата

Слободен печат

„Ова е очајно, понижувачки и срамно“: Вака кралското семејство ги тестира кандидатите за работа во палатата

Слободен печат

Серијата „Bridgerton“ ги сруши рекордите на гледаност на „Netflix“

Слободен Печат

По скандалот со канибализам: Елизабет Чемберс, поранешната сопруга на Арми Хамер сака само нормален живот

Слободен печат

Вкусови што се памтат: Француска кујна – Тарт фламбе

Слободен Печат

Остави Коментар