26 C
Скопје

Колку години треба да биде постар мажот од жената за таа да биде среќна во љубовната врска?

Бакнувањето може да биде комплицирано, но другите работи ќе бидат многу поедноставни кога ќе разберете што сакате од една врска. Се чини дека жените најмногу сакаат емоционална стабилност и мудрост, а тоа може да го обезбедат мажи малку постари од нив – поточно, шест години постари. Барем така велат резултатите од истражувањето.

Оваа разлика во возраста се покажа како идеална во истражувањето пренесено на порталот „Bright Side“.

Зошто жените сакаат малку постари мажи?

Постојат многу причини и нема место за стереотипи. Еве што велат некои жени на „Редит“ за тоа што им даваат постари мажи:

„Тие не се комплицирани, тие не играат игри“.

„Безбедност. Зрелост. Мудрост“.

„Љубовното искуство им дава емоционална зрелост, стабилност и можност да го постигнат она што го сакаат“.

„Тие се едноставно позрели. Повеќето ве почитуваат, разговараат со вас, ве слушаат, споделуваат сè со вас и имаат многу повеќе животно искуство“.

„Убаво е да се биде во врска со некој кој знае што сака од својата иднина. Исто така, ако маж дојде на возраст без основни животни вештини, не сакам да бидам со него“.

Идеалната разлика е шест години

Истражувањето на порталот „WhatsYourPrice.com“ вели дека вистинската разлика во врската е кога мажот е шест години постар од жената. Ова било прикажано врз основа на податоците од првите 100.000 датуми помеѓу постари мажи и малку помлади жени.

„Жените стануваат позрели побрзо од мажите и затоа не ги интересираат многу мажи на нивна возраст или помлади од нив“, изјавил директорот на оваа страница, кој го спровел и истражувањето, додавајќи дека покрај разликата од шест години, жените секогаш повеќе ги привлекуваат постарите мажи од нив, дури до 10 години разлика.

Поврзани вести

ВИДЕО: Кучето на ирскиот претседател го украде шоуто за време на пренос во живо

Слободен Печат

Бен Афлек ѝ испратил видео: Нивин Џеј го откачила актерот мислејќи дека е лажен профил и сега се кае

Слободен Печат

Белгиски земјоделец „по грешка“ ја поместил границата со Франција

Слободен Печат

ВИДЕО: Јапонскиот оперски пејач Казухиро Котецу со извонредна изведба на македонската песна „Оди ѕвездо“ од Наум Петрески

Слободен Печат

Нашиот музичар Гоце Талевски ја изгуби битката со коронавирусот

Слободен Печат

По долго отсуство од социјалните мрежи се огласи Адел – со посебна причина

Слободен Печат

Остави Коментар