Колку долго смеете да ги користите капките за нос - Слободен печат

Колку долго смеете да ги користите капките за нос

Во сезоната на настинки и вируси, капките за нас ни се сериозен „сојузник“. Прочитајте колку долго смеете да ги користите.

Групата лекови кои служат за спречување на прекумерното лачење на секрет од носот се локални назални деконгестиви.

Доаѓаат во облик на капки, a во последните години во облик на спеj за нос коj е помалку непријатен за користење бидејќи не допира до ждрелото, а притоа е и поефикасен бидејќи рамномерно ја обложува носната слузница за разлика од класичните капки.

Овие лекови, без оглед дали станува збор за капки или спрееви, не ја лекуваат причината, туку само ги ублажуваат симптомите на болеста.

Но, имајте на им дека иако се многу корисни бидејќи носат моментално олеснување, не смеат да се користат подолго од седум дена, некои дури само три дена, а тоа е наведено во нивното упатство. Во спротивно, кога ќе престанете да ги користите симптомтие во вид на затнат нос и секрет од носот ќе бидат значително полоши.

Прочитај повеќе

РЕПОРТАЖА: Кападокија, „земјата на убавите коњи“

Асуде А. Кочан

Најбрзиот човек на светот ќе стане татко: „Кралот или кралицата доаѓа“ (ФОТО)

Слободен печат

 Јадете храна што ги топи масните наслаги додека спиете

Слободен печат

Хороскоп за 24 Јануари – Што ве очекува овој петок?

Слободен печат

Виц на денот: Муабет

Слободен печат

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Остави Коментар

1 + 11 =

Прочитај повеќе

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат