Колку долго смеете да ги користите капките за нос

Во сезоната на настинки и вируси, капките за нас ни се сериозен „сојузник“. Прочитајте колку долго смеете да ги користите.

Групата лекови кои служат за спречување на прекумерното лачење на секрет од носот се локални назални деконгестиви.

Доаѓаат во облик на капки, a во последните години во облик на спеj за нос коj е помалку непријатен за користење бидејќи не допира до ждрелото, а притоа е и поефикасен бидејќи рамномерно ја обложува носната слузница за разлика од класичните капки.

Овие лекови, без оглед дали станува збор за капки или спрееви, не ја лекуваат причината, туку само ги ублажуваат симптомите на болеста.

Но, имајте на им дека иако се многу корисни бидејќи носат моментално олеснување, не смеат да се користат подолго од седум дена, некои дури само три дена, а тоа е наведено во нивното упатство. Во спротивно, кога ќе престанете да ги користите симптомтие во вид на затнат нос и секрет од носот ќе бидат значително полоши.

Прочитајте и...  Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Прочитај повеќе

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат

Ричард Гир: За мојот успех заслужна е најмоќната сила на Универзумот

Слободен печат

Докторите ги советуваат жените да ја јадат оваа салата!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сајмон Кауел завршил во болница: Паднал од електричен велосипед и си го повредил грбот

Слободен печат

Кој е за чаша боза? Пијалак што го обожавале и нашите предци (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Водителката Николина Пишек доживеала хорор на Брач: Ја избркале од вилата, ја навредувале и ја ограбиле!

Слободен печат

Исчистете ги дишните патишта со чај од оригано

Слободен печат

На Кејти Пери ѝ се смачи бременоста: Орландо Блум сподели урнебесно видео од нејзиниот танц

Слободен печат

Хороскоп за 9 август: Убав ден за љубов и уживање

Слободен печат