Колку долго смее да се чува храната во фрижидер?

Имате чувство дека премногу храна фрлате и се прашувате колку долго е препорачливо одредена храна и продукти да се чуваат во фрижидер? Еве листа што ќе ви помогне да заштедите пари и да си го олесните купувањето и складирањето производи.

Наведената листа е за чување производи во фрижидер на одредена температура од приближно 4,5 степени Целзиусови, но треба да обрнете внимание и на тоа дека рокот на траење на храната и на производите зависи од нивната свежина во моментот на купувањето.

Најдолго во фрижидер до шест месеци може да се чува неотворено пакување кашкавал, а путерот три месеци, додека маслинките и киселите краставички ќе бидат добри за јадење до еден месец.

Прочитајте и...  Ова се можни последици од прекумерна консумација на солена храна!

Свежите јајца ќе ви траат три до пет недели. Сирењето ако е затворено во оригиналното пакување, ќе издржи до еден месец, додека отворено најдобро е да го изедете во рок од две недели.

Варените јајца и обарената сланина фрлете ги по една недела во фрижидер, додека по 3-5 дена истото сторете го со печено месо, тесто за леб, варена риба, компир пире, варено месо и варен сос.

Колку и да ви се чини мала разликата од само еден ден, по 2 до 3 дена не се за јадење – супи, варива, овошни пити или пита од тиква.

Свежата риба и месо ако не ги зготвите во рок од 1-2 дена, не помислувајте да ги замрзнете и да ги оставите за друг пат. Фрлете ги бидејќи најлесно можете да се затруете.

Прочитајте и...  Анастасија Ражнатовиќ отворено проговори за љубовниот живот на Цеца: Едвај чекам да се омажи!

Отворено шише вино се чува еден до два дена, а потоа веќе го губи вкусот и освен за готвење некој сос, не ви препорачуваме да го пиете.

Поврзани вести

Откажана свадбата на Бруклин Бекам и Никола Пелц

Слободен Печат

Ова се можни последици од прекумерна консумација на солена храна!

Слободен Печат

Во зависност од преливот и салатата може да биде нездрава храна

Слободен печат

Одложено снимањето на „Џурасик парк“

Слободен печат

Прекрасната Блејк Лајвли во панталони кои одговараат на секоја фигура: Актерката е вистинска модна кралица! (ФОТО)

Слободен Печат

Неколку причини зошто интелегентните луѓе не можат да бидат среќни!

Слободен Печат

Остави Коментар