18 C
Скопје

Колку долго можеме да издржиме без сон?

Мислите дека не спиете доволно? Теоретски, телото може да издржи одреден период без сон. Светскиот рекорд е 11 дена и 25 минути. Но, тоа не значи дека е корисно. Покрај тоа, недостаток на сон е сериозен проблем. Дури и ако некој успее да остане буден со денови, тоа не е одлично за неговото ментално или физичко здравје.

На пример, во 1959 година, радио водителот Питер Трип одлучи да ја емитува својата емисија цели 201 часа со цел да собере пари за една добротворна организација. До третиот ден, тој започна да ги пцуе луѓето околу себе и да халуцинира. Иако се опоравил по експериментот, членовите на неговото семејство изјавиле дека тој никогаш повеќе не бил истиот.

На Интернет кружат разни приказни за луѓе кои тврдат дека воопшто не спијат или спијат само еден час или два во текот на ноќта. Советник за спиење д-р Кристофер Винтер вели дека тоа не е точно.

„Многу луѓе мислат дека не спијат, но вистината е дека спијат без да знаат дека го прават тоа“, изјавил д-р Винтер за „Men’s Health“.

Д-р Винтер вели дека е физички невозможно да се остане буден со денови, бидејќи вашиот мозок ќе ве присили да заспиете.

„Мојот запис беше 48 часа и дефинитивно не е забавен“, вели тој.

Колку е можно да се издржи без сон, всушност е многу тешко да се каже. И Гинисовата книга на рекорди престана да ги документира ваквите обиди во обид да ги спречи луѓето да му наштетат на нивното здравје.

Она што секако е вистина е дека на возрасен човек му требаат седум до девет часа сон во текот на ноќта и ако имате проблеми со несоница, користете некои методи и техники кои можат да ви помогнат полесно да заспиете.

Поврзани вести

Шварценегер ја откри вртоглавата сума што ја добил за еден збор во „Терминатор“!

Слободен печат

Предлог за денешниот ручек: Пилешко со зеленчук

Слободен Печат

Маја Велкова, убавото лице на градот: Можеби бев единствената жена со посебни потреби која менаџираше салон

Мими Стојановска

ФОТО: Пејачката отишла на смалување на желудникот, па покажала шокантни фотографии од исекотини и модринки по телото

Слободен печат

ВИДЕО: Васил Гарванлиев имаше одлична прва проба на евровизиската сцена во Ротердам

Слободен печат

Дневен хороскоп за 9 мај: Нема причина да се изгуби самодовербата поради нечија реакција

Слободен Печат

Остави Коментар