Колку чини најмалиот SUV во гамата на Mercedes-Benz?

Моделот Mercedes-Benz GLB ќе се појави на европските саеми подоцна во оваа година, но компанијата веќе започна да прифаќа нарачки во Германија, каде кросоверот е достапен со почетна цена од 37.700 евра.

За споредба, моделот GLA, кој повеќе личи на градски луксузен автомобил, започнува од 30.333 евра, а поголемиот GLC започнува од 46.467 евра на германскиот пазар. Во САД, основните верзии на овие два модела се 33.950 и 40.700 долари, соодветно.

Единствените бензински мотори кои се достапни на почетокот на продажбата се 1,3-литарскиот со 163 коњски сили во верзијата GLB 200 и 2.0-литарски со 224 КС. кај верзијата GLB 250 4Matic. Додека понудата на дизел агратите е поразновидна и е подостапна кај GLB 180d, GLB 200d, GLB 200d 4Matic и GLB 220d 4Matic верзиите. Цените се движат од 37.770 до 44.601 евра. Овие модели имаат ист 2.0-литарски мотор кој развива 116 КС. и 280 Nm вртежен момент во најприфатливата верзија, и 150 КС. и 320 Nm во средината. А пак верзијата GLB 220d 4Matic има 190 КС. и 400 Nm.

Прочитајте и...  Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Покрај тоа, Mercedes-Benz има и специјална верзија на кросоверот наречена GLB Edition 1. Автомобилот е достапен со доплата од 9.044 евра, со 20-инчни алуминиумски тркала, кафеав тапацир со корално-црвени шевови и елементи од орев.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Тепање

Слободен печат

Во ваков поглед уживаат нејзините соседи: Нивес Целзиус ја мете терасата во бикини (ФОТО)

Слободен печат

Повозрасните жени секогаш „бркаат“ млади мажи: Дознајте зошто е тоа така!

Васко Спасоски

СОСЕДИ ОД ПЕКОЛОТ: Комшиите тврдат дека животот им се претворил во вистински хаос откако Меган и Хари се доселиле до нив

Слободен печат

Во бременоста дојде до дури 110 килограми: Џесика Симпсон успеа да ја врати линијата, а нејзиниот тренер открива како! (ФОТО)

Слободен печат

5 хороскопски знаци кои се подготвени да простат неверство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најбизарните ријалити шоуа: Живеат голи, жените се пораѓаат во дивина, а 15 мажи се натпреваруваат кој ќе ѝ направи дете на една жена

Слободен печат

Малку поинакво дуо: Додека газдата свири гитара, хаската е пратечки вокал (ВИДЕО)

Слободен печат

Животната приказна на „проколнатиот“ поет кој и 130 години по смртта добива писма од обожавателите

Слободен печат

Здрава диета: Магнезиум за слабеење и да ги зајакнете коските!

Васко Спасоски

Новиот бран македонски рапери „гази“, ова е Јасмин од Доуп Куќата, запомнете го добро неговото име ако до сега не сте го чуле!

Ј.К.Д

Што се случува штом се откажете од цигарите, придобивките се неверојатни од ден на ден и на долгорочен период

Слободен печат