Колку често треба да ја менувате постелнината во лето? – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Колку често треба да ја менувате постелнината во лето?

Во лето повеќе се потиме, а на постелината може да се најдат остатоци од нечистотии и козметички производи.

Перењето и одржувањето на облеката и постелнините чисти е обврска која треба да ја исполнувате редовно, особено кога е во прашање чаршавот и покривачот со кој спиеме.

Иако ви изгледаат чисти, нечистотијата се создава на површината и создава подлога за размножување на микроорганизми кои може да ви предизвикаат проблеми.

Во лето повеќе се потиме, а на постелината може да се најдат остатоци од нечистотии и козметички производи. Најдобро е најмалку еднаш неделно да ја менувате постелнината.

Мртвите клетки и природните телесни масла и течности може да привлечат прашински грини, за кои знаеме дека се размножуваат со голема брзина на постелнината. Затоа, обрнете повеќе внимание, за да се заштитит
е себе.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close