Колинда за изјавата за мигрантите: Се работи за погрешни преводи и зборови извадени од контекст – Слободен печат
ВестиРегион

Колинда за изјавата за мигрантите: Се работи за погрешни преводи и зборови извадени од контекст

Вчера бројни светски престижни медиуми бурно реагираа на претходно интервју на претседателката на Хрватска, во кое таа наводно признава дека хрватската полиција користела сила за да ги растера мигрантите.

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, вчера ги критикувала и ги негирала пишувањата на светските медиуми, кои според неа погрешно ја интерпретирале нејзината изјава поврзана со заштитата на границите на оваа земја од влез на нелегални мигранти, пишува Индекс.хр.

Вчера бројни светски престижни медиуми бурно реагираа на претходно интервју на претседателката на Хрватска, во кое таа наводно признава дека хрватската полиција користела сила за да ги растера мигрантите.

„Сакам да истакнам дека хрватската полиција во спроведувањето на активностите за надзор на државната граница, со тоа и границите на ЕУ, во спречувањето на нелегалната миграција, постапува законски, професионално и хумано, а средствата за присила кон прекршителите на законот ги применува во најмала можна мера која е неопходна за заштита на безбедноста на полициските службеници и за извршување на нивните задачи“, рекле од канцеларијата на хрватската претседателка за „Индекс.хр“.

„Ова се факти кои ниту една игра на зборови, погрешни преводи или извадени од контекст делови од изјави не можат и нема да ги променат“, се вели во одговорот од канцеларијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close