Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Често ме прашуваат за канцеларијата, јас мислев дека нема да ја земам, но сега некако размислувам дека таа е еден вид на база ако сакате да вршите сериозна работа – рече Грабар-Китаровиќ.

Претседателката на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ, според сознанијата на Нова ТВ, по истекот на мандатот ќе го искористи правото на шест месеци полна и шест месеци половина претседателска плата.

Таа најави и дека ќе земе канцеларија.

– Често ме прашуваат за канцеларијата, јас мислев дека нема да ја земам, но сега некако размислувам дека таа е еден вид на база ако сакате да вршите сериозна работа – рече Грабар-Китаровиќ. Право на канцеларија има во следните пет години.

„Претседателката треба да ја искористи таа канцеларија за промоција на Хрватска, таа сепак е позната во светот – и тоа има некаква смисла. Она што нема смисла е некој доживотно да ја има право на ваква канцеларија – коментираше пратеникот на Мост, Никола Грмоја.

Прочитајте и...  Операторите ги негираат обвинувањата од ММА за учество во „пиратство“

Со канцеларијата, поранешните претседатели во Хрватска имаат право и на: два државни службеници, возач, возило, но и на осигурување кое може да го користат трајно.

„Тоа што ќе продолжам да го правам е брендирање на Хрватска, промовирање на нашите интереси, решавање на некои општествени прашања, злоупотреби општо…“, рече Колинда.

Грабар-Китаровиќ официјално нема доставено барање за оваа канцеларија до надлежната институција.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат