Колинда останува најпопуларен политичар во Хрватска - Слободен печат

Колинда останува најпопуларен политичар во Хрватска

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и натаму е најпопуларен политичар во земјата, покажуваат резултатите од последната анкета на „Кробарометар” на агенцијата Ипсос, што ја објави хрватската телевизија Нова.

Позитивен впечаток за неа имаат 52 отсто на испитаниците, а за 40 отсто е негативен.

Грабар Китаровиќ, меѓутоа, во споредба со претходните истражувања изгубила 15 отсто од подршката кога станува збор за популарноста, наведува порталот Индекс.

Втор по популарност во земјата е поранешниот претседател на хрватскиот Парламент и лидер на партијата Мост, Божо Петров, чија работа ја поддржуваат 38 отсто од анкетираните, додека на трета позиција е градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, исто така, со 38 отсто поддршка, но со поголем процент на луѓе кои сметаат дека не работи добро.

Прочитај повеќе

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат

Шпанските Балеарски Острови воведуваат мерки против пијаните туристи – го забранија ефтиниот алкохол

Слободен печат

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат

Процесот против Трамп во Сенатот продолжува во вторник

Слободен Печат

Трогателен говор на момче кое го загуби таткото во уривањето на украинскиот авион: „Како да сонувам“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

five × three =

Прочитај повеќе

По стравичниот земјотрес: Започна судскиот процес за 32 лица кои неодговорно граделе згради во Албанија

Слободен печат

Земјотрес од 4,6 степени ја погоди соседна Грција

Слободен печат

Рама за првпат реагираше по тужбата против Харадинај

Слободен Печат

Хезболах предупреди: Во Либан ќе завладее хаос ако земјата не добие нова влада

Слободен Печат

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот за да не ја дестабилизира Украина

Слободен печат

Грета од Лозана им порача на светските лидери: Сѐ уште немате видено ништо, доаѓаме во Давос

Слободен печат