Колинда останува најпопуларен политичар во Хрватска

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и натаму е најпопуларен политичар во земјата, покажуваат резултатите од последната анкета на „Кробарометар” на агенцијата Ипсос, што ја објави хрватската телевизија Нова.

Позитивен впечаток за неа имаат 52 отсто на испитаниците, а за 40 отсто е негативен.

Грабар Китаровиќ, меѓутоа, во споредба со претходните истражувања изгубила 15 отсто од подршката кога станува збор за популарноста, наведува порталот Индекс.

Втор по популарност во земјата е поранешниот претседател на хрватскиот Парламент и лидер на партијата Мост, Божо Петров, чија работа ја поддржуваат 38 отсто од анкетираните, додека на трета позиција е градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, исто така, со 38 отсто поддршка, но со поголем процент на луѓе кои сметаат дека не работи добро.

Прочитајте и...  Стабилизација на светскиот пазар на нафта

Прочитај повеќе

На секои 15 минути доаѓа возило со ковчег, блиските имаат 5 минути да се простат од покојникот: Погреби во Шпанија во време на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат

Поведена постапка за три лица кои го прекршиле полицискиот час во Гостивар

Слободен печат

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат