Колесникова обвинета за поткопување на националната безбедност на Белорусија

Колесникова (38) моментално е во затвор во Минск, откако минатата недела го искина сопствениот пасош за да го спречи обидот на властите да ја протераат во Украина. 

Белоруските истражители официјално ја обвинија Марија Колесникова, една од водачите на протестот, за нарушување на националната безбедност, се вели во денешното соопштение на Истражниот комитет.

„Колесникова е обвинета за повик за активности насочени кон поткопување на белоруската национална безбедност преку користење медиуми и Интернет”, наведува Комитетот во соопштението.

Колесникова (38) моментално е во затвор во Минск, откако минатата недела го искина сопствениот пасош за да го спречи обидот на властите да ја протераат во Украина. 

Прочитајте и...  Пратениците останаа без „чираците“

Прочитај повеќе

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги исмисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат

БиХ: Федералниот парламент по 30 години усвои Закон за безбедност при работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Слободен печат

Пендаровски во говор на 75. сесија на ОН: Постигнавме значаен напредок во учеството на жените во политиката

Слободен печат

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат