Колеџ-сензацијата Вилијамсон во „дрим тимот“ на САД

Кошаркарот на универзитетот „Дјук“, Зајон Вилијамсон е најчесто споменуваното кошаркарско име во САД оваа година, а медиумите веќе го прогласија за најголем кошаркарски талент по Леброн Џејмс. Тој се очекува да биде избран како прв пик на претстојниот драфт.

Весникот „Њујорк тајмс“ пишува дека Вилијамсон ќе биде дел од американската репрезентација, попупарниот „дрим тим“, на кошаркарското СП кое од 31 август па сè до 15 септември ќе се одржува во Кина.
Вилијамсон ќе биде првиот играч по Ентони Дејвис од 2012 година, кој бил дел од американската репрезентација и дошол од универзитетска кошарка, а не од НБА лигата.

Репрезентацијата на САД нема да ја предводи долгогодишниот селектор Мајк Кшишевски кој му е тренер на Вилијамсон во „Дјук“, туку сегашниот тренер на Сан Антонио спарс, Грег Попович.

Прочитајте и...  За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар