Колапс на железничкиот сообраќај во Италија – Слободен печат
ВестиПланета

Колапс на железничкиот сообраќај во Италија

Причината за тоа е пожарот кој пламна на железницата во Фиренца.

Поради пожарот кој пламна утринава на железницата во Фиренца, беше причина до повеќечасовни доцнења и откажувања на повеќе од 20 брзи возови, јавија британските медиуми.

Огнот се појавил во управувачката единица и најверојатно станува збор за подметнат пожар, соопшти РФИ, компанијата која управува со железницата.

Заради пожарот во сериозни проблеми се најдоа илјадници патници кои доаѓаа или си заминуваа од Фиренца, а инцидентот го наруши сообраќајот ширум земјата, вклучувајќи ги и големите градови. Сето ова се случува во неделата кога синдикатот за сообраќај најави штрајк од среда до недела низ цела Италија.

Возовите денеска во просек доцнат по три часа, но имаше и 25 откажувања на брзи возови.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close