Која е улогата на Новак во триумфот на Иванишевиќ на Вимблдон – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Која е улогата на Новак во триумфот на Иванишевиќ на Вимблдон

Најдобриот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ во тренерскиот тим приклучи човек кој е специјалист за трева.

Новак Ѓоковиќ и официјално потврди дека го засили тренерскиот тим со добро познато име, Горан Иванишевиќ кој е специјалист за игра на трева.

„ Навистина сум среќен што Горан прифати да соработуваме на Вимблдон. Израснав гледајќи го како игра на најголемите тениски турнири и навивав за него, а сега го имам во својот тим. Верувам дека многу луѓе се возбудени поради нашата соработка, а една личност е навистина среќна, Никола Пилиќ“, напиша Ѓоковиќ на својот профил на Инстаграм.

View this post on Instagram

Veoma sam zahvalan Goranu što je prihvatio da sarađujemo na ovogodišnjem Wimbledon-u. Odrastao sam gledajući ga kako igra na najvećim turnirima i navijao za njega iz sveg glasa, a sada ga imam na svojoj strani mreže. Verujem da je puno ljudi uzbudjeno zbog naše saradnje, a pogotovo jedan čovek .. Sjor Niki Pilić. Dragi Niki, hvala ti što si mi dao priliku da Goranu nosim užinu dok se pripremao za svoj slavni trofej na Wimbledon-u 2001 godine. Hvala Marijanu koji je prihvatio sa pozovemo Gorana u naš tim i time ga još više ojačamo pred ovaj važan turnir. Idemooo 💪🏼 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I am grateful to have Goran on my side of the net. We have agreed to collaborate at #Wimbledon and hopefully many more in the future. I am thankful to Marian for supporting the idea to invite Goran and strengthen our team ahead of this important tournament. I have grown up watching and supporting Goran. Niki Pilic allowed me to be Goran’s ball boy during his preparation in Niki’s academy for the famous Wimbledon trophy in 2001 – that was a dream come true for a young tennis player who looked up to Goran. Now we get to join forces in the quest here in London. Idemooo 💪🏼

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Првиот светски рекет објасни дека имал мала но важна улога во освојувањето на Вимблдон од страна на најновиот член на тренерскиот тим.

„Драг Ники Пилиќ, ти благодарам што ми даде можност на Горан да му ја носам ужината додека тој се подготвуваше за својот славен трофеј на Вимблдон во 2001 година. Бллагодарност и до Маријан Вајда кој прифати да го повикаме Горан во нашиот тим и со тоа да бидеме посилни пред овој важен турнир. Одиме“, напиша Ѓоковиќ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close