8 C
Скопје

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Уапсениот член на кланот „Америка“, Имрли Алили (60), еден од најблиските соработници на Веселин Раичевиќ Меда, како што дознава „Блиц“, бил задолжен за снабдување со кокаин на албанскиот криминален клан.

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Кланот „Америка“ го водеше Веселин Раишевиќ, ака Меда, повеќе од дваесет години. Како што дознава „Блиц“, тој ја презеде работата со наркотици што ја направи неговиот брат Воислав Раишевиќ, наречен Воја Америка, по неговата смрт во 1997 година.

Долг временски период, членовите на БИА ја следеа четиричлената криминална група „Америка“. Тие беа уапсени во 2019 година во еден белградски ресторан за време на предавањето на околу два килограми хероин со висока чистота. Полицијата тогаш претресуваше и во становите во кои живееле – додава нашиот соговорник близок до истрагата.

Прочитајте и...  Османи – Кулеба: Скопје и Киев споделуваат заедничка визија за стабилна, обединета и просперитетна Европа

Според „Блиц“, Веселин Раичевиќ и Имрлија Алилија, наречен Мерлин, со години го контролирале шверцерскиот ланецот, преку кој хероин, спакуван во дрвени украсни панели, се дистрибуирал до Србија, земјите од регионот и Австрија. Главниот логистичар на кланот „Америка“, кој беше задолжен за реализација на индивидуалните испораки, е Ашим Јусуфи, македонски државјанин.

Јусуфи беше уапсен на влез во Србија на граничниот премин Прешево. Тој патувал со автобус на линијата Скопје – Ниш откако и покрај себе носел куфер и дрвени табли завиткани во целофан, во кои наводно имало од 1,5 до 3 килограми хероин.

Кланот „Америка“ најмногу соработуваше со албански криминални кланови од Северна Македонија, Косово, Црна Гора и Албанија.

Тие понатаму се поврзаа со наркокланови од западноевропските земји, како што се Холандија, Чешка и Словачка.

Прочитајте и...  Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Инаку, кокаинот најчесто се шверцуваше од западноевропските земји во Србија и земјите од регионот, додека хероинот најмногу се доставуваше од Македонија и Албанија во спротивна насока.

Извор:Блиц.рс

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар