Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Симпатичната и храбра хероина на „Дизни“ од 1998 година, кога е пуштен првиот анимиран филм за Мулан, ги инспирира девојчињата ширум светот. Иако секако прилагодена за деца, приказната за Мулан не е целосно измислена.

За компанијата „Дизни“ како инспирација за цртаниот филм за младата воинка, послужила древната кинедка песна „Балада за Мулан“.

Според легендата, нејзиното вистинско име било Хуа Мулан. На кинески Мулан значи магнолија.

Профимедиа

Живеела во периодот меѓу 4 и 6 век, за време на владеењето на Јужната и Северната династија.
Кога Кина била нападната од страна на Монголите, а мажите биле повикани во војна, нејзиното семејство немало машки наследник кој би и се придружил на војската. Хуа Мулан имала 18 години кога се пријавила во војската наместо татко и.

Прочитајте и...  Виц на денот - Кусур

Легендата вели дека Мулан била многу спретна со мечот и вешта со оружје. Поседувала исклучителни боречки вештини за кои се верува дека ги стекнала уште како девојче.

Хуа Мулан во војната поминала 12 години во текот на кои била одликувана дури 12 пати.

Профимедиа

Напредувала во воената хиерархија, па стигнала и до мошне високи чинови. Според легендата, по 12 години им признала на своите соборци дека е жена и се вратила дома.

Тука завршува „Баладата за Мулан“, но една книга објавена во време на династијата Минг го открива крајот на приказната за Мулан.

Според овој роман, Мулан по враќањето дома дознала дека татко и починал, а мајка и се премажила.

Мулан била повикана да биде конкубина кај владетелот на регионот во кој живеела. За да ја избегне таквата судбина, Мулан извршила самоубиство.

Прочитајте и...  Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)
Профимедиа

Прочитај повеќе

Како изгледа патувањето со авион во услови на пандемија на ковид-19?

Слободен печат

Ексклузивен концерт на Амира Медуњанин во Античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Ќе останете запрепастени кога ќе видите колку пари зема „Карпата“ за една објава на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат

Дуа Липа со момчето „избега“ на Карибите, погледнете како си поминуваат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 7 јуни: Можеби ќе се чудите колку добро ви оди во љубовта

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат