17.8 C
Скопје

Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Симпатичната и храбра хероина на „Дизни“ од 1998 година, кога е пуштен првиот анимиран филм за Мулан, ги инспирира девојчињата ширум светот. Иако секако прилагодена за деца, приказната за Мулан не е целосно измислена.

За компанијата „Дизни“ како инспирација за цртаниот филм за младата воинка, послужила древната кинедка песна „Балада за Мулан“.

Според легендата, нејзиното вистинско име било Хуа Мулан. На кинески Мулан значи магнолија.

Профимедиа

Живеела во периодот меѓу 4 и 6 век, за време на владеењето на Јужната и Северната династија.
Кога Кина била нападната од страна на Монголите, а мажите биле повикани во војна, нејзиното семејство немало машки наследник кој би и се придружил на војската. Хуа Мулан имала 18 години кога се пријавила во војската наместо татко и.

Легендата вели дека Мулан била многу спретна со мечот и вешта со оружје. Поседувала исклучителни боречки вештини за кои се верува дека ги стекнала уште како девојче.

Хуа Мулан во војната поминала 12 години во текот на кои била одликувана дури 12 пати.

Профимедиа

Напредувала во воената хиерархија, па стигнала и до мошне високи чинови. Според легендата, по 12 години им признала на своите соборци дека е жена и се вратила дома.

Тука завршува „Баладата за Мулан“, но една книга објавена во време на династијата Минг го открива крајот на приказната за Мулан.

Според овој роман, Мулан по враќањето дома дознала дека татко и починал, а мајка и се премажила.

Мулан била повикана да биде конкубина кај владетелот на регионот во кој живеела. За да ја избегне таквата судбина, Мулан извршила самоубиство.

Профимедиа

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар