КОЈ САКА ДА БИДЕ ТИТО НА 24 ЧАСА: Со луксузниот син воз најчесто патуваат странци, а еве како изгледа тоа искуство

Одраз на носталгија во очите на патниците. Луксуз со стил. Симбол на нераскажаната моќ на една држава и на еден државник. Автентично сведоштво за хедонизмот на Jосип Броз Тито, измешано со аурата на неприкосновеност на владетелите на земјата кои, ако таа преживееше, деновиве ќе наполнеше 101 година. Синиот воз.

 

Најпознатиот состав на југословенските железници, сега под името „Србија воз“, за роденденот на социјалистичка Југославија тргна од Белград до Ужице и за прв пат ги отвори своите раскошни вагони за обичните патници кои купија билети за дводневната туристичка програма на Синиот воз до Република Ужице “.

Инаку, од 2005 година овој воз е во комерцијална употреба и може да се изнајмува за убава сума на пари што варира во зависност од која дестинација ќе патува и што ќе им биде достапно на сите оние кои би патувале.

Прочитајте и...  Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Особено слаби на возот се Англичаните. Возот ги исполнува каприците и на богатите локални жители кои во него се венчаваат, ги слават родендените или годишнините на нивните компании, а еден јапонски милијардер го изнајмил и со него патувал во Црна Гора и назад во Белград.

Резиденција на тркала

Сали, конференции, апартмани, простории на Тито и Јованка, неговиот работен кабинет… во придружба на рок музика, и некои партизански песни – кои некои би ги започнале, а други би им се придружиле – сите евоцираа спомени за земјата и животот кои од денешна гледна точка изгледаат како рај на земјата.

Симбол на тоа време беше најпознатиот патник на овој воз, кој патуваше повеќе од 600.000 километри и беше, заедно со познатиот „Галеб“, најомилено превозно средство. Можеме сами да видиме зошто додека гледавме една од црно-белите фотографии од Маршалот на Југославија во трпезаријата на масата каде што се гледа и најдобриот порцелан. Овде, иако не претекнуваше, ама и сигурно ништо не му недостасуваше. Во зависност од видот на потребите за патување и барањата на главниот патник, подвижната резиденција на тркала, денес, се состои од седум вагони – пет за патниците и две кои служат како електрани за возот да има енергетска автономија.

Прочитајте и...  Британските конзервативци својот годишен конгрес ќе го оддржат во виртуелна форма

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 02/12/2019 - 09:08 at 09:08

СЕТО ТОА ТАКА БИЛО АМА СЕГА НАШИТЕ ФУНКЦИОНЕРИ ИМААТ СЕКОЈ АВИОН. ЕТЕ ЈА ТАА СПОРЕДБА.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат