Кој не носи маска ќе копа гробови, вака Индонезија ги казнува непослушните (ГАЛЕРИЈА)

Жителите во Индонезија кои не носат заштитни маски на лице се соочуваат со казна во вид на копање гробови за починатите од ковид-19, а веќе испливаа фотографии од „непослушните“ кои вчера ја обавуваа казната на гробиштата Понгок Рангон во Џакарта. 

16 септември 2020 / Џакарта, Индонезија / Фотo: Профимедиа
16 септември 2020 / Џакарта, Индонезија / Фотo: Профимедиа

Локалните власти оваа казнена мерка ја воведоа за да го принудат населението во поголема мера да придонесат за спречување на ширењето на пандемијата од ковид-19, а на 9. септември таа им е изречена на тројца средовечни мажи и петмина малолетници.

16 септември 2020 / Џакарта, Индонезија / Фотo: Профимедиа

Како што наведува Си Ен Ен, алтернативата на овој вид казнување со „општокорисна работа“ е плаќање на парична казна во противвредност од 10 долари.

16 септември 2020 / Џакарта, Индонезија / Фотo: Профимедиа

Иако носењето маски на јавни места е задолжително ширум Индонезија, дел од населението остро се противи и не го почитува тоа правило, како ни обврската за одржување на физичка дистанца, а централните власти одредувањето на казните за тие прекршоци им го препуштија на локалните органи.

Прочитајте и...  Судир во Франција меѓу проерменски активисти и поддржувачи на Турција
16 септември 2020 / Џакарта, Индонезија / Фотo: Профимедиа

Во Индонезија вкупно се регистрирани речиси 230.000 случаи на ковид-19, од кој во таа земја починаа најмалку 9.100 лица.

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар