Кој ќе стигне прв до вакцина против корона? Трамп вели дека Американците ќе ја имаат до ноември!

Претседателот на САД, Донал Трамп изјавил дека постои можност вакцината против коронавирусот да биде готова околу 3-ти ноември, односно кога треба да бидат одржани претседателските избори.

Прашан за точен датум кога би можела да биде подготвена вакцината, Трамп рекол:

– Пред крајот на годината, а може да пристигне и многу порано…

Еден од новинарите го прашал дали тоа ќе биде пред 3-ти ноември, претседателот одговорил:

– Мислам дека тоа е можно во некои случаеви, но од прилика тоа време.

Изјавата на Трамп доаѓа по соопштението на Стејт департментот кој издвои 104 милиони долари за купување на шприцеви.

Оваа установа објаснила дека се одлучила за овој потег, со цел што е можно побрзо да се почне со вакцинација на жителите, односно кога Администрацијата за храна и лекови ќе ја одобри вакцината.

Прочитајте и...  Европски парламент: Лукашенко не е претседател на Белорусија

– Шприцевите и иглите се неопходни во стратегијата во борбата против корона вирусот, па за период од 12 месеци ќе бидат купени 500 милиони шприцеви, а до крајот на годината ќе бидат испорачани повеќе од 134 милиони – стои во објавата за медиумите.

Како што истакнува „Спутник“, американската влада дава на компаниите милијарди долари за милиони дози од експерименталната вакцина пред уште да биде покажано како делува и прави залихи за масовна дистрибуција. Тие се надеваат дека барем некоја од нив ќе биде безбедна и ефективна.

Според последните податоци, повеќе од 4,5 милиони луѓе се заразени со коронавирус во САД, додека преку 159.000 се починати.

Прочитај повеќе

Синди Крафорд и Каја Гербер позираат во гаража: Мајката и ќерката најдоа начин како заедно да работат од дома! (ФОТО)

Слободен Печат

Советничката на Пенс му врти грб на Трамп: Тој воопшто не се грижеше за пандемијата, само за изборите

Слободен печат

Разговор со Ана Трифуновски, вокал во „Пеперминт“: На стар предмет се додава душа со откинување на парче од својата душа

Јасмина Кантарџиева Димков

Анкета: Половина од Американците нема да се вакцинираат против Ковид-19

Слободен печат

Криси Тајген случајно го откри полот на детето кое го очекува со пејачот Џон Леџенд: Инстаграм го уништи изненадувањето!

Слободен Печат

Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Слободен печат

ФБИ откри детали од истрагата за „Антифа”: Тоа е идеологија, а не организација

Слободен печат

Анксиозност или депресија? Kако да ја препознаете разликата

Слободен печат

Социјални последици од пандемијата: Училиштата не работат, децата жртви на принудна и присилна работа

Слободен печат

Пораншениот австралиски премиер објави слика од авионска карта, го хакираа за само 45 минути

Слободен печат

Манекенката ја откри тајната на совршената кожа: Мајчиното млеко е вистински еликсир за убавина!

Слободен Печат