9 C
Скопје

КОЈ ЌЕ ЈА ЗАМЕНИ ТЕРЕЗА МЕЈ: Неколку политичари во жестока битка!

Тереза Меј по седми јуни повеќе нема да биде премиер на Велика Британија, а со тоа се отвора прашањето за нејзиниот наследник.

Веќе неколку политичари се доведуваа во врска со оваа поизиција, а барем засега најголем фавор е поранешноот шеф на дипоматијата во Велика Британија – Борис Џонсон.

Последен кандидат кој се прудружи во саботата во трката за наследник на Меј, е министерот за здравство Мет Хенкок.

Пред него таквата амбиција ја изразија поранешниот министер за надворешни работи Борси Џонсон, актуелниот шеф на дипломатијата Џереми Хант, секретарот за мешународен развој Рори Стјуарт и поранешната министерка за труд и пензиски систем Естер Меквеј.

Се проценува дека во трката за водство на земјата ќе се вклучат десетина кандидати. Министерот за трговија Лиам Фокс и поранешниот заменик министер за брегзит Стив Бејкер во саботата не ја отфрлија идејата дека и тие ќе се кандидираат.

Прочитајте и...  Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Останува да видиме како ќе се развива оваа жестока битка.

Поврзани вести

Колхицинот се вклучува во протоколот за третман на ковид-19 во Грција

Слободен печат

Италија ќе преземе правни мерки против Фајзер и АстраЗенека поради доцнење во испораката на вакцини

Слободен печат

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Остави Коментар