КОЈ ЌЕ ЈА ЗАМЕНИ ТЕРЕЗА МЕЈ: Неколку политичари во жестока битка!

Тереза Меј по седми јуни повеќе нема да биде премиер на Велика Британија, а со тоа се отвора прашањето за нејзиниот наследник.

Веќе неколку политичари се доведуваа во врска со оваа поизиција, а барем засега најголем фавор е поранешноот шеф на дипоматијата во Велика Британија – Борис Џонсон.

Последен кандидат кој се прудружи во саботата во трката за наследник на Меј, е министерот за здравство Мет Хенкок.

Пред него таквата амбиција ја изразија поранешниот министер за надворешни работи Борси Џонсон, актуелниот шеф на дипломатијата Џереми Хант, секретарот за мешународен развој Рори Стјуарт и поранешната министерка за труд и пензиски систем Естер Меквеј.

Се проценува дека во трката за водство на земјата ќе се вклучат десетина кандидати. Министерот за трговија Лиам Фокс и поранешниот заменик министер за брегзит Стив Бејкер во саботата не ја отфрлија идејата дека и тие ќе се кандидираат.

Прочитајте и...  Французите ја игнорираа забраната: Нови протести против полициското насилство

Останува да видиме како ќе се развива оваа жестока битка.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат