Кој ќе го запре Надал, „прегазен“ Федерер! (ВИДЕО) - Слободен печат

Кој ќе го запре Надал, „прегазен“ Федерер! (ВИДЕО)

За Надал ова ќе биде 12 финале на Отвореното првенство на Франција и ќе се бори за трофејот против победникот од втората полуфинална пресметка Новак Ѓоковиќ-Доминик Тим.

Лошите услови и силниот ветар влијаеја на играта на двајцата великани, но не ги спречија со своите одлични потези да ја кренат публиката на нозе.

Федерер останува и натаму во едно од најголемите ривалства во историјата на тенисот без победа над Шпанецот на париската земја.

Швајцарецот беше целосно немоќен во 39 меѓусебен дуел, а Рафа го забележа вкупно 24. триумф.

Воедно Надал го одбрани и второто место на АТП ранг листата, бидејќи со триумф Федерер ќе се најдеше на неговата позиција од наредната недела.

Прочитајте и...  „Класика“ по 50 пат, Ѓоковиќ против Федерер! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Германската атлетичарка ќе биде главна атракција на Игрите во Токио! (ФОТО)

Слободен Печат

Евертон одби 100 милиони евра за својот најдобар фудбалер!

Слободен Печат

Ѓоковиќ се потсети на тешките моменти: 10 марки, тоа е сè што имаме!

Слободен Печат

И Шишкарев одлучи да го напушти Вардар (ФОТО)

Слободен Печат

Тепачка на тренингот на Баерн Минхен (ФОТО)

Слободен Печат

Официјално: Фернандеш нов играч на Манчестер јунајтед

Слободен Печат

Остави Коментар

sixteen − one =

Прочитај повеќе

Храбриот Вардар ремизираше против Црвена звезда (ВИДЕО)

Слободен Печат

„Класика“ по 50 пат, Ѓоковиќ против Федерер! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Барса ќе го продаде Иван Ракитиќ во јануари!?

Слободен Печат

Коронавирусот се одрази и на спортот: Откажани трки во скијање, фудбалерки во карантин

Слободен печат

Само трагичната смрт на Дражен може да се спореди со оваа на Коби

Слободен печат

Профитерите заработуваат од смртта на Брајант, сликичка продадена за неверојатни 50.000 долари

Слободен печат