Кој ќе го замени Сити во Лигата на шампионите? (ФОТО)

Голема борба ќе се води во Премиер лигата, досега изненадување е Шефилд, а можно е „граѓаните“ да бидат во загуба од 200 милиони евра.

Веста дека УЕФА го исфрли Манчестер сити од Лигата на шампионите (и Лига Европа) го изненади фудбалскиот свет, но и донесе големо прашање.

Кој ќе го пополни местото на „граѓаните“ во елитното фудбалско натпреварување наредната натпреварувачка сезона? Веќе е јасно дека актуелниот шампион на Англија ќе биде во Топ 4 сезонава во Премиер лигата, моментно е на втората позиција, па затоа и мораат да се погледнат правилата.

Според правилникот на ЛШ – 4.08, Сити ќе биде заменет од клубот под местото кое води од англиската лига, што значи петтопласираниот.

На таа позиција во овој момент е најголемото изненадување оваа сезона, Шефилд јунајтед, но конкуренцијата е голема и се очекува борба до самиот крај за излез во Европа.

Веднаш зад Шефилд е Тотенхем со два бода помалку, Вулверхемптон и Евертон со три, Манчестер јунајтед со четири, што гарантира дека ќе гледаме интересна трка, а веќе е познато дека Ливерпул со огромни чекори атакува кон шампионската титула.

Прочитајте и...  Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Дури и Сити да ја освои титулата сезонава во ЛШ нема да обезбеди пласман во ова натпреварување, но ќе видиме како ќе реагира Спортскиот арбитражен суд во Лозана (ЦАС) на жалбата.

принтскрин/premier league

Исто така Англичаните пресметаа дека Сити со ваквата забрана од Европската куќа на фудбалот ќе загуби 200 милиони евра, покрај тоа што треба да плати и дополнителни 30 милиони како казна.

Кога ќе се додаде и дека клубот од „Етихад“ првично плати 60 милиони поради кршење на „Финансискиот фер плеј“, доаѓаме до огромни бројки. Премногу дури и за богатите шеици од Емиратите и сопствениците на Манчестер сити.

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет + 10 =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат