Кој ќе добие „метла“ од вториот ешалон на ДУИ?

Продолжуваат прегворите за смени во вториот ешалон. Минатата недела, премиерот Зоран Заев изјави дека на следниот владин состанок ќе бидат донесени првите одлуки.

Алсат информира дека неофицијално се дознава оти од редовите на ДУИ,  „метлата“ на Заев ќе ги опфати: Директорот на Бирото за јавни набавки Бардул Насуфи, директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Вулнет Адеми, директорот на Јавното претпријатије “Македонија пат“, Гајур Кадриу, директорката на Службата за заеднички работи на Клиничкиот центар, Шкодране Дарлишта, директорот на Јавното претпријатие “Македонски железници“, Ирфан Асани.

Во размена со горанаведените директори, Алсат неофицијално дознава дека ДУИ ги претендира Агенцијата за технолошки иновации, Пазарниот инспекторат, ЕЛЕМ, МЕПСО како и Дирекцијата за имотно-правни прашања.

Во рамки на измените ќе бидат опфатени и директори од комуналните јавни претпријатија и управувачките одбори.

Прочитајте и...  Редуцирање на бројот на ученици и воведување на смени се дел од сценаријата за почетокот на учебната година од септември

Од ДУИ ниту ги потврдуваат или пак негираат имиња со кои се шпекулира, туку додаваат дека и натаму се е во фаза на преговори.

Прочитај повеќе

Помпео: САД и ЕУ водат сложени разговори за повторно воспоставување на взаемните патувања

Слободен печат

Осум новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Слободен печат

Белгија забрани да се патува во нашата држава поради коронавирусот

Слободен печат

Косово реагира за задолжителните тестови за косовските граѓани при влез во Македонија

МИА Агенција

Димитров: Со ВМРО-ДПМНЕ, нема да има пристапни преговори со Европската Унија (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Велес втор ден нема регистрирано заразен со Ковид-19, еден оздравен

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование (ВИДЕО)

Слободен печат

Најавено продолжување на протестите низ Србија

Слободен печат

Без струја утре повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Уште еден заразен со Ковид-19 во Крива Паланка

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Зборот е збор, немаме време за губење, одиме напред! (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се соочува со пораст на активности на десничарските екстремисти

Слободен печат