Кој ги краде средствата за дезинфекција од зградите?

Масовно се крадат средствата за дезинфекција кои во обид да се спречи ширењето на вирусот ковид 19 беа поставувани во станбените згради. Дел од средствата беа обезбедени од скопските општини, но во акцијата за обезбедување хигиена учествуваа и општествено одговорни граѓани, кои сега се револтирани од постапките на соседите.

До редакцијата на „Слободен печат“ пристигнаа фотографии кои покажуваат ниска колективна одговорност кај дел од граѓаните.

М. Б. од скопската населба Капиштец вели дека самоиницијативно обезбедила средство за чистење, и го поставила на влезот во зградата, но била разочарана и лута кога видела дека за само еден ден, истото, како што вели таа, го снемало, по што им оставила порака на соседите.

Прочитајте и...  Зекири: ВМРО-ДПМНЕ како по обичај се истрча на лажна вест, Рама ги отвора границите за сите граѓани

– Срамота! Станарот кој го украл гелот за раце веднаш да го врати, на местото кај што беше, стои во пораката.

На останатите две фотографии јасно се гледа логото на Општина Кисела, каде што се обративме за став, во врска со поставувањето но и кражбите на дезинфициенците.

– Која е целта да си ги носите дома средствата за дезинфекција, ако со тоа дозволувате сите ваши соседи, со валкани раце да ја фатат влезната врата, која потоа и вие ќе ја фатите, па можно е короната дома да си ја однесете, стои во другата порака.

– Навистина сме изненадени од ваквите постапки на граѓаните. Средствата ги поставуваме за доброто на сите, и го остро го осудуваме крадењето, велат од Општина Кисела Вода.

Прочитајте и...  Ако е автентична снимката од „орото“ во Чаир ќе има санкции, најави Чулев

Од таму додаваат дека сите граѓаните можат од понеделник до петок од 08:30 до 16:30 часот и сабота од 08:00 до 15:00 часот, телефонски на бројот 072 313 331, да се пријават за да им биде обезбедено средство за дезинфекција. Истото можат да го направат и преку електронска пошта: contact@kiselavoda.gov.mk, каде што треба да остават точна адреса – улица и број, како и телефон за контакт.

 

 

 

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат