Кој е одговорен за повеќе од 50 отсто од новите случаи на заболени со ковид-19

Во целиот свет надлежните служби се борат за да дојде до што помало ширењето на вирусот, а станува сѐ појасно дека од голема помош се мерките за заштита, какви што се носењето маска и физичкото растојание и поголем број тестирања.

Изгледа дека последната ставка е особено важна, а според последната студија спроведена во Институтот на Универзитет Јејл, заразените луѓе што немаат симптоми се одговорни за повеќе од 50 отсто од новите случаи на ковид-19.

Резултатите за тивкото ширење на болеста велат дека луѓето во фаза без симптоми или асимптоматичните се одговорни во спомнатиот процент за ширење на инфекцијата, објаснуваат авторите на студијата. Асимптоматските пациенти во одреден момент и ги добиваат, додека кај другата група не мора да се развијат јасни симптоми на болеста.

Прочитајте и...  Нов Зеланд: 100 денови без ниту еден локално пренесен случај на Ковид-19

Студијата е направена врз потребниот модел што ќе им помогне на научниците полесно да ги утврдат најдобрите методи за спречување на ширењето на вирусот. Бидејќи повеќето случаи можат да се припишат токму на пренесувањето од луѓе што сè уште не развиле симптоми, авторите додаваат дека дури и да бидат сите тие откриени, вирусот и понатаму ќе продолжи да се шири.
Оваа студија само потврди дека има многу од оние што не знаат дека се заразени и заразни, а токму тоа е голем проблем, затоа што таквите пациенти нема да ги следат советите за дистанцирање, што значи дека тие можат многу лесно да го шират вирусот понатаму.

Авторите на студијата сугерираат повеќекратно тестирање и следење на контактите за да може да се контролира болеста.

Прочитајте и...  Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Ова се местата на кои вирусот може забрзано да се шири:

1. РОДЕНДЕНСКИ ПРОСЛАВИ

Иако сите многу ги сакаме, не е време за нивно одржување. Иако забраните попуштија, многумина одлучуваат на организирање разни прослави и собири, но во таквото размислување се кријат и замки.

2. ВЕНЧАВКИ

Многу парови се во непријатна ситуација затоа што на почетокот ваквите собири беа забранети, но сега свесни за тоа што може да се случи, претпочитаат да го одложат овој голем настан. Во секој случај, тоа е и попаметно, затоа што таквите собири можат да значат многу заразени.

3. ПОГРЕБИ

Знаеме колку е тешко да се нема можност да се збогуваме со саканите, но, за жал, дури и на погреб вирусот лесно може да се шири ако присуствуваат луѓе што не знаат дека се носители на вирусот.

Прочитајте и...  Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

4. РЕЛИГИОЗНИ РИТУАЛИ

Иако многумина сметаат дека ваквите ритуали се задолжителни, огромен број случаи на заразени се појавија токму во тие моменти и отпосле.

Прочитај повеќе

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат

Витни Хјустон почина пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Песните сами ќе ви објаснат и ќе сфатите каде сум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Слободен печат

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат