Кој е новинарот што го објави видеото во кое Боки 13 зема пари од Камчев

Ларис Гаисер е авторот на статијата поткрепена со видео и аудиуо снимки на кое се гледа како Зоки Кичеец и Боки 13 земаат 1,5 милиони евра, пари со кои си ја платил слободата бизнисменот Орце Камчев, јавува Пресинг.

Гаисер е роден во Птуј, Словенија, а во неговото си-ви стои дека е геополитички аналитичар, менаџер и економски консултант. Тој особено аналитички ја следи состојбата во Македонија од 2016 година и свртува внимание на важноста од владеењето на правото.

Со диплома од геополитичка економија се стекнал на Универзитетот во Верона, а специјализирал на Политехничкиот универзитет Англија во Велика Британија и во ОН.

Реал политиката е неговата ориентација, а во анализите во фокусот се националните интереси како основа на надворешната политика и е поборник на демократијата како средство за регулирање на меѓународните односи во модерните времиња.

Прочитајте и...  Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани - Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Гаисер, исто така, е советник на влади и на различни политички организации и е предавач на Универзитетот во Џорџија. Раководел со одделот за финансии на Евро-медитерантскиот универзитет – ЕМУНИ, во Порторож, а бил и советник со словенечкото МНР. Во 2015 година бил избран во претседателството на Паневропската унија со седиште во Стразбур.

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат