КОЈ Е МАЖОТ НА КОЛИНДА? Работи во швајцарска фирма, а се знае и колкава му е платата

Јаков Китаровиќ е сопруг на претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, кој има редовна работа, но и хонорарен ангажман кој му се плаќа околу 25.000 евра годишно.

Основниот ангажман е во компанијата АД Пластик, но од една швајцарска фирма зема и голем годишен хонорар.

Во имотниот лист на Колинда се наведени примањата на нејзиниот сопруг. Но, како што дознава „Тпортал“, тој хонорарно работи ви швајцарската компанија Сентинел Холдинг, која е регистрирана во градот Цуг, истиот град каде својата фирма ја основал и неславниот ивица Тодориќ. „Тпортал“ наведува дека овој град е познат и како даночна оаза.

Јаков Китаровиќ е магистер на електротехнички науки и работи на проек за имплементација на сигурносни технологии за најновите генерации на уреди за широка потрошувачка. Во фирмата е повеќе од три години.

Прочитајте и...  Долгата суша причина за најголемото опаѓање на Преспанското Езеро

Прочитај повеќе

Патничка од Милано се тестира на Инфективна клиника за коронавирус, резултати за 4 часа

Слободен печат

Коронавирусот удри по најбогатите: Најголемите бизнисмени за само еден ден загубија 120 милијарди евра

Слободен печат

Примирјето во Авганистан и понатаму се почитува, можен историски договор со талибанците

Слободен печат

Листата секојдневно се зголемува: Ова се државите во кои е потврден коронавирусот

Слободен печат

Не е некултурен, само внимателен: Нетанјаху повеќе не се ракува со поддржувачите

Слободен печат

Барние: Преговорите со Лондон почнуваат на втори март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово: Ниту денешните сомнителни случаи не се заразени со коронавирус

Слободен печат

Трамп не сакаше да одговори што мисли за контроверзниот закон на Моди

Слободен печат

Демократските кандидати за претседател на САД на нова дебата во Јужна Каролина

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Заврши психијатриското вештачење на Малчанскиот бербер: „Мирен е и во затворот не прави никакви проблеми“

Слободен печат

„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Слободен печат