Кој е крив за бегството на Мијалков?

Како да се демонтира злото со јавност што повеќе мава по оние што треба да го демонтираат отколку по криминалците? Како една извршна власт да го демонтира злото во правосудството, а да не биде иста како оние што со таков „изговор“ ја погазија независноста на судската власт?

Како омилен соопштувач на болни вистини, со сиот ризик од спружување од дежурните плукачи, би сакал директно од кристалната топка да ви ги пренесам впечатоците за прашањето што ве мачи и ќе ве мачи со денови и недели – кој е крив за бегството на Мијалков? Да одиме со ред.

Како прво, нешто што е повеќе од очигледно – крив е целиот гнил, криминализиран и корумпиран систем, што го градеа со свои раце избеганите Мијалков и Груевски, а кој не беше демонтиран по нивниот пад. Зарем може некој да очекува правда и казна за криминалците да испорача судство, обвинителство, полиција, што тие ги полнеа од партиски „тефтерчиња“? Мислите началниците не знаеја што (ќе) им се случува, со толку благодарни луѓе на места во кои се одлучува за нивната судбина?

Прочитајте и...  Како се хранат на докторите ширум светот: Што јаде еден епидемиолог, онколог или уролог?

Секако, најлесно е во оваа општа врескотница во која секој секого обвинува да се заземе страна во општество поделено по многу линии. Едните со право ќе речат дека највиновни се тие што од петни жили се трудеа, и откога беше поразен, тој гнил систем сепак да се одржи и, поради лична корист и спас од правдата, постојано го саботираа секој обид за негово демонтирање.

Од друга страна, не само за дежурните критичари на кои владата им е крива за сè, и за објективните е рационално, а не само лесно, освен во заробувачите на државата и нивните инсталации, одговорност да бараат и кај извршната власт, кај оние што требаше, по случувањата со Груевски и екс-спец. обвинителка Катица Јанева, да отворат четири очи и да не дозволат уште едно филмско бегство, и тоа овој пат на коархитектот на злото што нè зароби цела деценија, а уште ни тежи како тег и нè влече надолу.

Прочитајте и...  Политичка одговорност: Невини 16 години

Но, и власта со сите нејзини грешки, слабости и кабаети во оваа приказна не може да биде целосно кабает, за што има прилично логични аргументи и прашања:

Како да се демонтира злото, со политичка поддршка од гласачите која едвај ја надминува онаа на заробувачите на правдата? Како да се демонтира злото со јавност што повеќе мава по оние што треба да го демонтираат, отколку по криминалците? Како една извршна власт да го демонтира злото во правосудството, а да не биде иста како оние што со таков „изговор“ ја погазија независноста на судската власт? Бараме вистинска правда или правда на линч толпи, реваншизам, интервенционизам…?

Не верувам дека јавноста ќе поведе посуштинска дебата за овие прашања. Поделбите се предлабоки, лудаците прегласни и преагресивни, а умните луѓе уплашени и замолчени. За среќа, изразено и во бројки и анкети, нормалноста е сепак во мала предност пред лудилото, но тоа не е доволно за промени, туку само за преживување. Додека е така, нема ни решение на системскиот проблем во кој правдата е повеќе инцидент за моќните, а правило за немоќните. Сепак, прашањата и дилемите се запишани пред вас, да не биде дека не било речено.

Прочитајте и...  Широк фронт за корупцијата да се стави „во тесно“

Преземено од Цивил Медиа

Поврзани вести

Нема ли тајвански вакцини, бидејќи оние од Кина ќе стигнат на кинеско куково лето

Професор Ивановски: Собирањето и рециклирањето на отпадот е голем потенцијал и нови 2.000 работни места

Марина Дамческа

ВИДЕО | Андоновиќ: Наместо ветената дипломатија Бајден започна да бомбардира

Слободен печат

ВИДЕО | Професор Џукеска: Со предложениот Eтички кодекс се отвора простор раководните лица да се пресметуваат со неистомислениците

Слободен печат

Сопствениците на парцелите бараат кат повеќе, не зеленило

Анета Стојковска

Ахмети: Дијалогот Косово-Србија треба да има конечен епилог

Дестан Јонузи

Остави Коментар