Кој е ЏОКЕРОТ, поради кого плаче цел свет: Претешкиот живот на Хоакин Феникс

Хоаким Феникс е глумецот за кој деновиве зборува цел свет поради неговата маестрална глума во филмот „Џокер“. Филмот во киносалите предизвика неверојатни амплитуди на чувства – од солзи до громогласен аплауз и дефинитивно е феномен за кој ќе се зборува. Токму поради тоа сите очи се вперени во талентираниот Хоакин.

Неговиот живот го обележиле семејни трагедии, раснење во култ, трауми, злоставување…

Хоакин Феникс пораснал со родителите, браќата и сестрата во култот Божји деца, кој поттикнувал интимни односи меѓу возрасните и децата.

Кога неговите родители сфатиле дека култот всушност не се занимава со религиозни прашања туку исклучиво со интимни активности, го напуштиле култот и се преселиле на Флорида. Тогаш го смениле презимето во Феникс, со што родителите на Хоакин симболично сакале да му оддадат почит на својот нов живот.

Прочитајте и...  Обрнете внимание - Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Глумецот кој на кратко го сменил името во Лиф (Лист) и после тоа немал нормален живот зашто со братот Ривер (Река) и сестра му Реин (Дожд) морале да просат на улица. Немале ни за леб.

Сепак, набрзо на таа иста улица ги забележал агент за таленти и им договорил ангажмани во реклами и во серии. Публиката и критичарите одлично реагирале на филмот „Родител“ во кој глумел Хоакин и тој набрзо бил прогласен за детска ѕвезда.

Неговиот брат исто така се прославил глумејќи го младиот Индијана Џонс во филмскиот хит. Тој во тоа време бил поголема ѕвезда од Хоакин, а освен со глумата се посветил и на музиката. Во 1993 година настапувал во злогласниот ноќен клуб “The Viper Room” во западниот дел на Холивуд.

Хоакин и сестра му Рејн биле таму, но никој не знаел дека на Ривер, кој бил познат како „веганскиот Џејмс Дин“ му дале пијалак од мешавина на дроги. Во раните утрински часови Ривер поради предозираноста и паднал на улица, имал грчеви кои траеле пет минути и потоа починал.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 31 мај, недела - Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Додека Рејн се обидувала да го оживее Ривер, Хоакин имал разговор со операторите во Брзата помош, а тој разговор подоцна се појавил во јавност.

Instagram

„Има напади, дојдете ваму, ве молам. Мора да дојдете, ве молам, тој умира. Ве молам“, зборувал глумецот.

По смртта на брат му, Феникс набрзо се повлекол од јавноста, а и денес одбива да зборува за таа трагедија.

Љубовен живот

Феникс важи за повлечен и тивок човек, а моментно живее со неговата девојка Руни Мара. Неговиот круг на пријатели е многу мал и Хоакин е еден од оние луѓе кои својата приватност ја држат надвор од очите на јавноста.

Го избегнува типичниот холивудски начин на живот, не оди на забавите што ги приредуваат ѕвездите, ни во отмени ресторани, веган е кој јаде исклучиво овошје и зеленчук од својата градина.

Прочитајте и...  Инфлуенсерки од пелени - Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)
Hoakim Finiks i Runi Mara
Profimedia

Џокер – поради улогата ослабел 52 килограми

За да ја одигра главната улога во филмот „Џокер“ Хоакин Феникс морал да помине низ драматична трансформација. Изгубил 52 килограми пред снимањето.

„Мислам дека ова ќе биде многу интересен филм и дека ќе им се допадне на фановите зашто ќе можат да видат што е потребно да му се случи на човек за да се претвори во синоним на зло, каков што е Џокер“, рекол глумецот пред премиерата.

Прочитај повеќе

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Конечно решена дилемата: Дали кучињата се далтонисти или сепак гледаат боја?

Слободен Печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат