Кои витамини ни се неопходни за забрзано слабеење

Кога сме на диета и кога вежбаме за да ослабеме, неопходни ни се витамините. Еве, кои витамини го забрзуваат процесот на слабеење и помагаат во подобри резултати при вежбањето.

Витамин Ц

Не се изненадивте што го видовте витаминот Ц на врвот на оваа „топ“ листа? Многумина не знаат колку овој витамин е важен. Прво, тој е антиоксидант кој го штити нашиот организам од штетни материи и помага во регенерацијата и градбата на чиста мускулна маса. Второ, овој витамин помага во апсорпцијата на аминокиселини и во производство на колаген кој е најважна состојка која ги поврзува мускулите и коските. За време на тренингот силен притисок паѓа на зглобовите и ако тие не се доволно снабдени со колаген доаѓа до непосакувани повреди. Помага и во апсорпција на железото кој е потребен за кислородот да се соедини со хемоглобинот. Без доволна количина на кислород мускулите функционираат отежнето. Витаминот Ц има и голема улога во лачење на хормоните.

Прочитајте и...  Науката потврди: Сувите, болни усни се новиот симптом на ковид-19

Витамин Б6

Има главна улога во апсорпција на протеините што значи дека ако внесуваме повеќе протеини (кои ни се потребни за градба на мускулите) треба да внесуваме и повеќе витамин Б6.    

Витамин Б1

Одговорен е за кислородот во мускулите, а без кислород мускулите бргу се заморуваат. Колку тренинзите се подолги и поинтензивни толку потребата за овој витамин се зголемува. Овој витамин во значајна мера допринесува за јачината и интензитетот на вашиот тренинг, а со самото тоа ќе имате и подобри резултати.

Калциум

Познат е по функцијата – чувар на коските, но одличен е и за забрзување на работата на мускулите. Ако имаме недостаток од калциум тогаш доаѓа до грчеви.

Прочитајте и...  Кралицата Елизабета видно ослабена - Луѓето стравуваат за нејзиното здравје! (ФОТО)

Витамин Б12

Освен што има позитивен ефект на нервниот систем, функцијата на овој витамин е да помогне во разлагањето на јагленохидратите и игра голема улога во координација на телото и контракцијата на мускулите.

Поврзани вести

Дали асертивната комуникација е клучот за квалитетни меѓусебни односи?

Слободен Печат

Како да го надминете секојдневното чувство на умор

Слободен Печат

Орторексија – нездрава опсесија со здрава храна

Слободен печат

Интервју со д-р Нино Васев за „Слободен печат“: Расте бројот на заболени од рак на дојка, но смртноста се намалува

Кристина Апостолова

Науката потврди: Сувите, болни усни се новиот симптом на ковид-19

Слободен печат

Симптомите на ковид-19 најчесто се јавуваат по овој редослед!

Слободен Печат

Остави Коментар